Nedeľa 17.10.2021
Dnes má meniny 
Hedviga
°C
12.10.2021 04:35

N. Milanová: Expozícia Auschwitz-Birkenau prejde pod Múzeum holokaustu v Seredi


Auschwitz-Birkenau - Múzeum Slovenského národného povstania


Presun Slovenskej národnej expozície Tragédia slovenských Židov v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau v Osvienčime pod správu špecializovaného pracoviska Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea holokaustu v Seredi by mal byť zavŕšený do konca roka.


Na utorkovej tlačovej konferencii to potvrdila ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).       

"Dochádza k pochopiteľnej synergii," uviedla  ministerka o prepojení expozície v Osvienčime, približujúcej tragédiu slovenských Židov počas druhej svetovej vojny, a Múzea holokaustu v Seredi. "Národná expozícia bude v rukách tých najpovolanejších," dodala a pripomenula reputáciu seredského múzea.       

Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis uviedol, že ide o pomerne náročný projekt, ktorému bude venovaná adekvátna pozornosť. "Vyčleníme samostatný projektový tím, aby sme pripravili v priebehu najbližších pár rokov úplne novú expozíciu. Veríme, že prinesie nové poznatky i nové formy vzdelávania a prepojenie ešte viac zveľadí naše programy, ktoré sa venujú tejto téme," uviedol Panis.       

Vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok dúfa, že nové spojenie prinesie nielen prepojenie dvoch expozícií, ale aj zintenzívnenie a skvalitnenie edukačných programov, ktoré prispejú k budovaniu silnejšej demokratickej spoločnosti.       

Cieľom národnej expozície je poskytnúť návštevníkom historicky objektívny pohľad na genézu a priebeh holokaustu na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny a predstaviť zložitú problematiku holokaustu v príčinných historických súvislostiach s vývojom slovenskej spoločnosti a režimom vojnovej Slovenskej republiky v rokoch 1939 – 1945.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.09.2017
3D prehliadka pracovného a koncentračného tábora v Seredi
Cez víkend sme si pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra a Múzeum holokaustu v Seredi pri tejto príležitosti dávajú do pozornosti svoju najnovšiu aktivitu.
viac
25.01.2019
Múzeum holokaustu pripravilo podujatia aj mimo Serede
Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu spomienkovú sériu podujatí. Uskutočnia sa nielen v múzeu, ale aj na ďalších miestach na Slovensku.
viac
25.03.2019
Uplynulo 77 rokov od prvého transportu židovských žien do Auschwitzu
Na popradskej železničnej stanici si v pondelok popoludní pri príležitosti 77. výročia prvého transportu židovských žien a dievčat do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau uctili pamiatku obetí holokaustu.
viac
27.01.2020
Pred 75 rokmi vojaci Červenej armády oslobodili koncentračný tábor Auschwitz
Slovensko, Organizácia Spojených národov (OSN), OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), Poľsko a ďalšie krajiny sveta si v pondelok pripomenú 75. výročie oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %