Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.11.2019 01:10

N. Kurilla: So zmenou klímy vieme stále niečo urobiť, musíme zmeniť myslenie


Ilustračná snímka SAŽP


So zmenou klímy vieme stále niečo spraviť. Môžeme spomaliť alebo eliminovať jej dosah. Povedal to štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Norbert Kurilla pri príležitosti otvorenia Medzinárodnej konferencie Zmena klímy 2019 - výzvy a riešenia.


Podotkol, že na zmiernenie účinkov zmeny klímy dokáže prispieť každý svojím malým krokom. "Zmenu klímy vnímame ako jednu z najväčších celospoločenských priorít súčasnosti. Verím v to, že ak nezačneme s radikálnymi krokmi teraz, tak potom sa nebudeme vedieť vyrovnať s vplyvmi na obyvateľstvo a ekosystémy," uviedol Kurilla.

Transformácia si bude vyžadovať zmenu v životnom štýle a prehodnocovanie súčasných priorít. "Aj z pohľadu štátu sa snažíme formovať politiku tak, aby reagovala na najliehavejšiu celospoločenskú výzvu a snažíme sa prijať opatrenia, ktoré budú hlavne efektívne," povedal.       

Tri hlavné myšlienky spojené so zmenou klímy sú podľa Kurillu - znižovanie emisií, prispôsobovanie sa emisiám a klimatické financovanie. "Potrebujeme radikálne zmeniť naše myslenie a znížiť emisie skleníkových plynov. Naše štúdie ukazujú, že je to možné, ale bude to nákladné. Náklady nečinnosti by boli vyššie, ako náklady prevencie a investície," vysvetlil štátny tajomník.       

Kurilla si tiež myslí, že existujú tri skupiny ľudí vzhľadom na zmenu klímy. Prvou je skupina ľudí, ktorá zmenu klímy stále odmieta, druhá je o nej presvedčená a mení svoj životný štýl. "Poslednou skupinou sú tí, ktorí nič nerobia a myslia si, že sa to všetko vyrieši za nich," poznamenal.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
15.02.2020
Envirorezort predstavil nízkouhlíkovú stratégiu
Náklady na rapídne znižovanie emisií skleníkových plynov budú predstavovať 1,8 % HDP ročne do roku 2040. Boj proti zmene klímy však prináša nevyčísliteľné zdravotné, environmentálne a ekonomické benefity.
viac
09.06.2020
MŽP poskytlo 33 miliónov na protipovodňovú ochranu Malého Dunaja
Zníženiu rizika povodní a negatívnych dôsledkov zmeny klímy má pomôcť protipovodňová ochrana dolného úseku Malého Dunaja. Na jej tretiu etapu Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR poskytlo Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) 33 802 024 eur.
viac
19.09.2022
Slovensko znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent
Slovensko podľa poslednej národnej inventúry emisií skleníkových plynov znížilo emisie v roku 2020 o takmer 50 percent v porovnaní s rokom 1990. Uviedlo to tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %