Štvrtok 03.04.2025
Dnes má meniny 
Richard
°C
08.10.2019 02:05

MŽP SR: Povolené odstrely medveďov v minulosti situáciu zásadne nezmenili


Na snímke jedno zo stojísk so zabezpečenými kontajnermi proti medveďom v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách. FOTO TASR - Oliver Ondráš.


Ministerstvo životného prostredia za posledné roky prispelo vo Vysokých Tatrách na vybudovanie kontajnerových stojísk celkovou sumou 1,4 milióna eur. Tvrdí to MŽP v reakcii na pondelkovú tlačovú konferenciu zástupcov samosprávy vo Vysokých Tatrách.


„Stojiská mali byť inštalované tak, aby sa medvede v danej lokalite nedokázali dostať ku komunálnemu odpadu. Podľa medializovaných informácií staničky v meste Vysoké Tatry svoju úlohu neplnia stopercentne a najmä malým jedincom nezabraňujú v prístupe k odpadom,“ uviedol v reakcii hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.       

Ferenčák ďalej pripomenul, že MŽP pravidelne upozorňuje, že systémovým riešením, ako zabrániť stretu človeka s medveďom, je dôkladné zabezpečenie komunálneho odpadu či odpadu z reštaurácií. Medvede tak nemajú dôvod schádzať z ich prirodzeného prostredia. „Týmto preventívnym opatrením dokážeme znížiť počet nežiaducich stretov medveďa a človeka,“ zdôraznil hovorca.       

Samospráva sa však bráni tým, že problémy s odpadom nie sú jediným dôvodom, prečo sa medvede v intravilánoch vyskytujú častejšie. Len počas tohto roka zaregistrovali v meste už 700 hlásení o prítomnosti medveďov v blízkosti obydlí, čo je v porovnaní s minulým rokom takmer 100-percentný nárast. Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš tiež upozornil, že medvede sa pohybujú už aj mimo kontajnerových stojísk. Mesto okrem iného žiada aj o reguláciu ich populácie a tvrdí, že medvede sú na území Tatranského národného parku premnožené a strácajú plachosť. „Na Slovensku už boli v minulosti odstrely povolené a následne aj zrealizované, no situácia sa zásadne nezmenila,“ skonštatoval Ferenčák.       

Zároveň dodal, že v septembri tohto roka sa začal zber vzoriek trusu medveďa hnedého, ktoré budú následne podrobené analýzam DNA. Uskutoční sa tak na celom území Slovenska v rámci schváleného projektu Operačného programu Kvalita životného prostredia. Na základe výsledkov bude podľa rezortu možné stanoviť aktuálnu veľkosť populácie tohto druhu a porovnať s výsledkami z predošlého sčítania. To sa uskutočnilo v rokoch 2013 - 2014.        

„Vo všeobecnosti treba povedať, že medveď hnedý je chránený našou aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo v odôvodnených prípadoch rozhoduje o povolení výnimky. Každú žiadosť pritom posudzuje individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a ďalších vyjadrení združení, ktoré sú súčasťou konania,“ ozrejmil Ferenčák s tým, že odlov medveďa je možný aj na základe rozhodnutia zásahového tímu ŠOP SR. Ten určitý čas pôsobil napríklad aj v Očovej.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.09.2017
Mesto chce v boji o miliónové pozemky požiadať o pomoc aj NR SR
Mesto Vysoké Tatry sa chce v boji o dôležité pozemky, na ktorých stojí napríklad Mestský úrad v Starom Smokovci, park, parkoviská, chátrajúci amfiteáter či iné nehnuteľnosti, obrátiť aj na Národnú radu (NR) SR a vládu SR so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie.
viac
24.09.2018
Už od októbra možno predkladať projekty na podporu vzdelávacích projektov
Štartuje druhý ročník Zeleného vzdelávacieho fondu. Témami sú aj inteligentné mestá či kvalitnejšie ovzdušie.
viac
15.12.2020
Novela zákona o ochrane prírody pomôže predísť obrovskej pokute
Ministerstvo životného prostredia chystá novelu zákona o ochrane prírody. Priniesť by mala dočasnú stavebnú uzáveru národných parkov či vyššie odmeny pre súkromných urbárnikov.
viac
07.06.2023
MŽP: Regulačný odstrel medveďa v súčasnosti nie je možný
Regulačný odstrel medveďa hnedého v súčasnosti nie je možný. V utorok to povedal hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák s tým, že to potvrdzujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa