Streda 27.11.2024
Dnes má meniny 
Milan
°C
09.08.2022 07:45

Mokrade v Koši a Laskári nakoniec nezasypú, môžu sa stať chránenou lokalitou


Na snímke pohľad na jednu z mokradí pri obci Koš (okres Prievidza), 8. augusta 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Mokrade v Koši a nováckej časti Laskár Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) nebudú musieť nakoniec zasypávať. Rozhodol o tom odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trenčíne.


Unikátnu lokalitu s desiatkami druhov vtákov a viacerými rastlinami majú ochranári záujem vyhlásiť za chránené územie.

Rozhodnutie, v ktorom nesúhlasí so zmenou košskej a laskárskej mokrade, vydal Okresný úrad v Trenčíne koncom júna. Dospel k záveru, že zasypaním mokradí a ich rekultiváciou na poľnohospodárske pozemky by došlo k nenávratnému zničeniu a zániku biotopov európskeho a národného významu. Na úrad sa obrátili HBP, ktoré mali v zmysle banského zákona územie rekultivovať na ornú pôdu. To by znamenalo ich zánik, s čím nesúhlasili ochranári.

"Košské mokrade sú významnou lokalitou regionálneho i možno nadregionálneho významu, pretože sa tu vyskytuje veľké množstvo druhov chránených živočíchov. Najmä vtáky sú zaujímavé, viazané na vodné prostredie. To, čo sa podarilo dosiahnuť aj vďaka Štátnej ochrane prírody (ŠOP), je veľký úspech," skonštatoval zoológ zo ŠOP SR Správy chránenej krajinnej oblasti Ponitrie Stanislav Harvančík.

Dve najväčšie prepadliská pritiahli celú škálu na vodu viazaných živočíchov vrátane druhov európskeho významu, ako sú bobor a vydra, tiež chránenú hrabavku škvrnitú a najmä vtáky, priblížil ornitológ Vladimír Šrank. "Vtáky postupne obsadzovali hniezdiská, veľké množstvo sa tu vyskytuje aj počas jarného a jesenného ťahu. Na mokradiach sa vyskytuje viac ako 180 druhov, z toho je 70 hniezdiacich a ďalších 15 tam pravdepodobne hniezdi," doplnil.

Harvančík upozornil, že ukončením ťažobnej činnosti prestane byť lokalita zásobovaná vodou v takej miere, ako bola. "Prietok potoka Ťakov sa zníži a mokrade začnú postupne vysychať, hlavne v týchto extrémnych klimatických podmienkach. Avšak nezaniknú úplne, lebo niekde sú také hlboké, že nevyschnú úplne. Úlohou ŠOP SR bude hľadať financie na to, aby sme zabezpečili prívod vody, čo bude veľmi ťažká úloha," doplnil. ŠOP už podľa odborníka pripravuje projekt, ktorého cieľom bude vyhlásiť územia za jednu z kategórií chránených lokalít.

"Unikátne prírodné biotopy košsko-novácke mokrade sa vytvárali postupne v priebehu štyroch desaťroční ako dôsledok priemyselnej ťažby uhlia na hornej Nitre. Od roku 1985 sa vplyv banskej činnosti v bani Nováky začal prejavovať aj na povrchu," pripomenula hovorkyňa HBP Adriana Siváková. Medzi mestom Nováky a obcou Koš dochádzalo k poklesom terénu, vytvárali sa terénne depresie, ktoré sa postupne plnili povrchovou a podzemnou vodou. Časom sa z nich vyvinuli rozsiahle územia mokraďového charakteru, ktoré rýchlo kolonizovali spoločenstvá rastlín a živočíchov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.07.2016
Vyznáte sa v symboloch na plastových obaloch?
Každá fľaša či iný plastový produkt je označený istým symbolom. Vyznáte sa v nich a viete, čo daný symbol na fľaši znamená?
viac
25.05.2020
Civilné lety zo Sliača sú prioritou BBSK
Zachovanie civilnej dopravy na letisku Sliač po ukončení komplexnej rekonštrukcie patrí medzi prioritné záujmy Banskobystrického samosprávneho kraja. Zhodli sa na tom krajskí poslanci pri tom, ako vzali na vedomie správu o rokovaniach vedenia BBSK s ministrami dopravy a obrany.
viac
14.04.2022
Samospráva spustila petíciu za zachovanie hlavnej železničnej stanice
Mesto Fiľakovo z iniciatívy primátora Attilu Agócsa spustilo petíciu za zachovanie hlavnej železničnej stanice. Podľa samosprávy sa s ňou v rámci návrhu cestovného poriadku pre vlakovú dopravu v budúcnosti nepočíta ako s nástupnou a výstupnou stanicou pre rýchliky.
viac
27.09.2023
Levice: Mesto vytypovalo lokality, kde chce zachovať státie na chodníku
Mesto Levice sa pripravuje na aplikovanie tzv. chodníkovej novely, ktorá vstupuje do platnosti od októbra tohto roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %