Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
07.11.2022 03:20

MK SR spúšťa výzvu na obnovu pamiatok, reštaurovaniu dalo samostatný podprogram


Na snímke zľava ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO) a riaditeľka odboru ochrany pamiatkového fondu Zuzana Kochánková počas tlačovej konferencie na tému - Dotácie ministerstva kultúry na obnovu pamiatok budú v roku 2023 vo výške 14,7 milióna eur, 7. novembra 2022 v Bratislave. Snímka zdroj: (tasr).


Ministerstvo kultúry (MK) SR spúšťa v pondelok výzvu dotačného programu Obnovme si svoj dom zameranú na obnovu pamiatok. Na rok 2023 vyčlenilo na dotácie celkovo 14,7 milióna eur.


Prihlasovať sa dá do 13. decembra. Novinkou je samostatný podprogram zameraný na reštaurovanie. Ministerka kultúry Natália Milanová o tom informovala na tlačovej konferencii.

Program Obnovme si svoj dom tvorilo dosiaľ päť podprogramov. Odčlenenie reštaurovania z prvého dotačného podprogramu je reakciou na vysoký počet prichádzajúcich žiadostí zameraných na reštaurovanie, tvorili asi 200 z celkovo 600 žiadostí v rámci doterajšieho podprogramu. Odčlenenie má prispieť k zefektívneniu a stransparentneniu procesov, keďže vznikne aj samostatná odborná komisia.

"Prioritou v tomto podprograme bude podpora európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré je ekvivalentom značky UNESCO na európskej úrovni, čo znamená, že prioritou budú kostolíky v Malohonte a na Gemeri," priblížila Milanová.

Oprávnenými žiadateľmi v novom dotačnom podprograme Reštaurovanie kultúrnych pamiatok budú rovnako ako v ostatných podprogramoch fyzické osoby, cirkvi, občianske združenia či iné právnické osoby. Celkovo v rámci dotačného programu ministerstvo počas jednej sezóny podporí približne 500 pamiatok.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.10.2021
Mesto Nitra podporí dotáciami starostlivosť o kultúrne pamiatky
Podnikatelia, ktorí sa starajú o kultúrne pamiatky a pamätihodnosti, môžu požiadať nitriansku radnicu o dotácie. Tie sú určené predovšetkým na ich výskum, obnovu a reštaurovanie.
viac
03.11.2022
Obnovené pamiatky môžu opäť súťažiť o Fénixa
Ministerstvo kultúry vyhlásilo 16. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka, ktorou ocení najlepšie obnovené či zrekonštruované pamiatky.
viac
22.12.2022
Krajské financie zachránili ďalšie národné kultúrne pamiatky
Grantový program Prešovského samosprávneho kraja Výzva pre región umožnil realizáciu ďalších atraktívnych projektov v oblasti kultúry.
viac
26.05.2023
Nitra poskytne na kultúru, pamiatky a cestovný ruch dotácie 123 000 eur
Mesto Nitra podporí projekty v oblasti kultúry, pamiatok a cestovného ruchu sumou 123 000 eur. Peniaze na dotácie schválili mestskí poslanci na svojom štvrtkovom rokovaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %