Nedeľa 24.11.2024
Dnes má meniny 
Emília
°C
14.02.2024 02:50

Minulý rok automatické externé defibrilátory zachránili 40 pacientov


Ilustračná snímka (TASR)


Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR eviduje takmer 3000 automatických externých defibrilátorov (AED). "Môžeme konštatovať, že vyslané AED vlani zachránili 40 pacientov," uviedla pre TASR hovorkyňa OS ZZS SR Petra Klimešová.


Priblížila, že za minulý rok evidujú 1556 aktivácií prístroja, pričom použité boli v 623 prípadoch. "Veľký prínos znamená napríklad v momente, ak operátor tiesňovej linky 155 dokáže aktivovať first respondera v blízkosti a ten dokáže byť na mieste skôr ako posádka záchrannej zdravotnej služby," ozrejmila Klimešová.         

Podotkla, že AED je prenosný prístroj určený na laické aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu. "Treba povedať, že samotný defibrilátor človeka neoživí. Vždy je potrebná súčinnosť záchrancu, ktorý je svedkom udalosti alebo na miesto s prístrojom príde," dodala.         

Prístroj podľa hovorkyne po zapnutí naviguje záchrancu vizuálnymi a zvukovými pokynmi. Jeho súčasťou sú dve jednorazové elektródy, ktoré sa nalepujú na pacienta. "Prístroj za pár sekúnd vyhodnotí, či je alebo nie je potrebný výboj. Ak je výboj potrebný, tak ho dodá," opísala. Zároveň prístroj ďalej naviguje, ako má záchranca postupovať a ako má správne poskytnúť resuscitáciu.         

Niektoré majú na elektródach aj vyhodnocovací nástroj, ktorým vyhodnocujú rýchlosť a hĺbku stlačenia hrudníka. "Vďaka nemu usmerňujú záchrancu a zlepšujú kvalitu vykonávania resuscitácie, teda zvyšujú šancu pacienta na prežitie," uzavrela Klimešová.         

Povinnosť umiestniť a zabezpečiť funkčnosť verejne prístupného AED obciam nad 500 obyvateľov minulý rok schválil parlament a odobrila ju aj prezidentka Zuzana Čaputová. Združenie miest a obcí Slovenska volá po zrušení zákonnej povinnosti pre obce a mestá mať defibrilátory na určitý počet obyvateľov. Za problémové považuje ich početné nakupovanie, ale aj používanie a zodpovednosť za tieto prístroje. Ministerstvo zdravotníctva považuje použitie verejne dostupných alebo na mieste sa nachádzajúcich AED za jediný spôsob včasnej defibrilácie.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2017
Defibrilátor na námestí sa stane pomocníkom i pamätníkom záchranárky
Spišská Nová Ves je od dnešného dňa (11. 1. 2017) prvým mestom na Slovensku, ktoré má na námestí 24-hodín denne verejne dostupný defibrilátor.
viac
13.06.2017
Na mestskom úrade je prvý verejne dostupný defibrilátor
Liptovskomikulášska samospráva umiestnila do priestorov Centra služieb občanov na tamojšom mestskom úrade nový defibrilátor. Ide pritom o prvý verejne dostupný prístroj na záchranu ľudského života, ktorý sa v meste nachádza.
viac
10.11.2018
Blíži sa Jesenná kvapka krvi TSK. Kde, kedy a ako možno darovať krv?
Už o necelé dva týždne sa študenti stredných škôl, dobrovoľní hasiči, zamestnanci Trenčianskeho samosprávneho kraja a jeho organizácií či široká verejnosť spoja pre dobrú vec. Na pôde Trenčianskej župy a v troch nemocniciach v jej správe sa o niekoľko dní uskutoční spoločný odber krvi.
viac
17.02.2024
Petržalka zakúpila externé defibrilátory, postupne ich osádza
Bratislavská Petržalka zakúpila automatizované externé defibrilátory (AED). Postupne ich osádza na vytypovaných miestach v priestoroch svojich kultúrnych, športových, sociálnych či školských zariadení, ale aj na miestnom úrade.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %