Piatok 10.04.2020
Dnes má meniny 
Igor
°C
26.03.2018 10:59

Mesto rozdáva nádoby na biologický odpad do rodinných domov


Ilustračná snímka


Zamestnanci liptovskomikulášskych Verejnoprospešných služieb (VPS) v pondelok začali s roznášaním nádob na biologicky rozložiteľný odpad do rodinných domov v mestskej časti Bodice. V priebehu nasledujúcich týždňov sa nádoba na odpad ujde do každého domu aj v ostatných častiach mesta.


Informovala o tom hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Viktória Čapčíková.       

Liptovskomikulášania tak už nebudú odpad zo záhrad zhromažďovať do igelitových vriec ako doteraz a aj manipulácia s ním bude o niečo efektívnejšia. Na zber lístia, trávy či konárov budú ľudia používať zberné nádoby hnedej farby označené štítkom bioodpad. "Peniaze na hnedé kontajnery získala radnica z eurofondov. Za 700.000 eur, ktoré dostalo mesto z Operačného programu Kvalita životného prostredia sa nakúpi okrem nádob pre domácnosti aj technika pre kompostáreň," uviedla hovorkyňa.       

Odvoz zo zberných nádob zabezpečia VPS podľa termínov stanovených na vývoz zeleného odpadu v Plánovacom kalendári na rok 2018. Po pridelení nádoby na bioodpad už nebude možné ukladať zelený odpad do vriec. "Do nádoby na bioodpad patrí tráva, burina, drobné konáre, lístie či zvyšky ovocia a zeleniny, ktoré potom idú do kompostárne. Tu sa vytvorí v priebehu zhruba dvoch až troch rokov kompost, ktorý používame napríklad na humusovanie trávnikov," doplnil riaditeľ VPS Liptovský Mikuláš Dušan Grešo.       

Obyvatelia mesta však budú môcť i naďalej využívať možnosť odniesť biologický odpad na zberné dvory na Podtatranského a Okoličiansku ulicu. Podľa hovorkyne prichádza do úvahy aj kalendárny zber bioodpadu na jar a v jeseni jeho uložením do veľkoobjemových kontajnerov, ktoré bývajú umiestnené na stanoviskách v termínoch uvedených v plánovacom kalendári.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2016
V Humennom chcú zriadiť centrum pre spracovanie biologického odpadu
Mesto Humenné má v pláne zriadiť centrum pre zhodnocovanie a spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO).
viac
13.11.2017
Odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob potrvá do konca novembra
Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu z hnedých zberných nádob v Bratislave ukončia 30. novembra. Opätovný odvoz bude prebiehať od 1. marca 2018. Informovala o tom hovorkyňa bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková.
viac
13.12.2017
Staré Mesto vyzbieralo vyše 87 ton biologicky rozložiteľného odpadu
Bratislavské Staré Mesto vyzbieralo počas jesene zo svojho územia vyše 87 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Išlo o zber a odvoz orezaných konárov a kríkov zo staromestských domácností.
viac
17.06.2019
Ako ďalej s biologicky rozložiteľnými odpadmi
Ľudia žijúci v bytovkách zatiaľ nemajú k dispozícii také jednoduché možnosti na triedenie biologického odpadu a jeho využitia na výrobu hnojiva ako v rodinných domoch, ktorých bežnou súčasťou sú záhradné kompostéry.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %