Utorok 21.01.2020
Dnes má meniny 
Vincent
°C
23.08.2019 05:10

Mesto chce do roku 2020 zvýšiť podiel triedeného zberu na 60 percent


Ilustračná snímka (tasr)


Mesto Martin chce do roku 2020 zvýšiť podiel triedeného zberu komunálnych odpadov na 60 percent. Vyplýva to z Programu odpadového hospodárstva mesta Martin na roky 2016 – 2020, ktorý na štvrtkovom zasadnutí schválili poslanci martinského mestského zastupiteľstva.


Primátor Martina Ján Danko pripomenul, že mesto sa musí držať európskej a slovenskej legislatívy. "Meškáme v triedení odpadu, jeho separácii, využívaní hlavne na druhotné spracovanie. Toto nielen na Slovensku, ale určite ani v Martine nie je silná stránka. Naozaj mnoho odpadu, ktorý sa dá ešte sekundárne využiť, ide jednoducho na skládky. V tomto vidím veľké rezervy," povedal Danko.       

"Budeme musieť naozaj separovať takmer všetko. Nikdy to nebude sto percent, lebo nedonútime všetkých občanov, aby sa k tomu postavili seriózne. Ale bude treba začať už od malých detí, od škôlok, základných škôl. A vychovať ľudí, aby si vážili životné prostredie a prírodu. Aby sa to, čo sa dá ešte spracovať, dostalo tam, kde sa to spracovať dá," podotkol martinský primátor.       

Cieľom Programu odpadového hospodárstva mesta Martin na roky 2016 – 2020 je znížiť množstvo vzniku komunálnych odpadov, osobitne zmesového komunálneho odpadu. "Ďalej zvýšiť podiel triedeného zberu komunálnych odpadov na 60 percent v roku 2020. Do roku 2020 zvýšiť prípravu na opätovné použitie a recykláciu odpadu z domácností ako papier, kov, plasty a sklo. Podľa možnosti z iných zdrojov, pokiaľ tieto zdroje obsahujú podobný odpad ako odpad z domácností, najmenej na 50 percent podľa hmotnosti takéhoto odpadu, vzniknutého v predchádzajúcom kalendárnom roku. A tiež znížiť množstvo biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov, ukladaných na skládky odpadov," uvádza sa v schválenom materiáli.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.01.2020
Tisovec začína rok v rozpočtovom provizóriu
V rozpočtovom provizóriu začína aktuálny rok samospráva mesta Tisovec v okrese Rimavská Sobota. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) na svojom poslednom zasadnutí.
viac
14.01.2020
Na internet sa dá v Michalovciach pripojiť bezplatne
Bezplatné pripojenie na internet ponúka mesto Michalovce na námestiach slobody a osloboditeľov. "Wifi pre teba" zabezpečuje viacero wifi mesh hotspotov. Ako o tom informovala samospráva na internetovej stránke mesta, za dva mesiace zaznamenali najviac pripojení na autobusovej stanici.
viac
15.01.2020
Samospráva vlani zrealizovala investície za viac ako 5,5 milióna eur
Samospráva Prievidze vlani zrealizovala investície za viac ako 5,5 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ide o jednu z najvyšších súm v rámci kapitálových výdavkov mesta.
viac
14.01.2020
Big Air v Kremnici bude súčasťou Európskeho pohára
Po ročnej prestávke pripravuje Občianske združenie FRST Crew Kremnica, o. z. v spolupráci s Mestom Kremnica a partnermi už 12. ročník športovo-hudobného festivalu Big Air v meste Kremnica 2020. Toto unikátne podujatie sa bude konať v tradičnom termíne od piatka do soboty 7. - 8. februára.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.40 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %