Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
06.05.2021 04:00

Memorandum o spolupráci pri obnove kaštieľa Bytča


Vizualizácia: (ŽSK).


Ministerstvo vnútra SR, Žilinský samosprávny kraj, Žilinská univerzita, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Historický ústav Slovenskej akadémie vied, Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied a mesto Bytča podpísali v zámockom areáli v Bytči dôležité Memorandum o spolupráci.


Spolupracovať budú na generálnej oprave Kaštieľa Bytča a digitalizácii archívnych dokumentov Štátneho archívu Žilina so sídlom v Bytči. Ide o zavŕšenie prvej etapy nastavenia spolupráce a prejavu dobrej vôle ochraňovať, rekonštruovať, sprístupňovať a skúmať Bytčiansky kaštieľ a jeho areál.

V kaštieli v súčasnosti sídli Štátny archív. Jeho interiéry preto nie sú bežným turistom prístupné. Záujemcovia môžu vidieť len nádvorie, ak si prehliadku objednajú vopred, dostanú sa i do priestorov badateľne. „Ambíciou ŽSK je práve to, aby sa kaštieľ otvoril pre širokú verejnosť a spolu so Sobášnym palácom v Bytči bol dôležitou súčasťou rozvoja turizmu a cestovného ruchu v regióne Bytčianska,“ povedal podpredseda ŽSK Peter Weber. Zámerom je nielen vyhradiť niektoré časti pre verejnosť, ale i zriadiť v časti kaštieľa múzeum. Do úvahy prichádza veža kaštieľa, alebo pravé a ľavé krídlo lemujúce vstupnú časť.

Všetci signatári svojím podpisom potvrdili, že v nasledujúcom období budú úzko spolupracovať pri spracovaní prípravnej a projektovej dokumentácie. Tá by mala byť zavŕšená generálnou opravou tejto vzácnej renesančnej pamiatky zo 16. storočia. Memorandum o spolupráci nastolilo päť kľúčových cieľov, a to výskumy a prieskumy, opatrenia a reštaurovanie, digitalizáciu, Bibliotheca Thurzo a vzdelávanie, v rámci ktorých sa Žilinská župa bude podieľať na prvých troch. Do činností sa zapoja regionálne múzeá v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK, ktoré vykonajú v lokalite archeologické a stavebno-historické výskumy, spracujú koncepty reštaurovania a participovať budú i na procese digitalizácie. Odborní zamestnanci župných múzeí majú s procesmi, ktoré súvisia s obnovou historických pamiatok, bohaté skúsenosti. Všetky svoje výstupy predložia ministerstvu, ktoré bude plánovať, definovať i koordinovať práce od zapojených subjektov.

Kaštieľ v Bytči je majetkom Ministerstva vnútra SR a patrí k historickému areálu, ktorého súčasťou je aj Sobášny palác. Ten je naopak v správe Žilinského kraja, ktorý ho kompletne obnovil využitím nórskeho finančného mechanizmu a finančného mechanizmu EHP v sume viac než 2,1 mil. eur v rokoch 2007 - 2009. „Prioritou župy je aktívne prispievať k ochrane a obnove nášho kultúrneho dedičstva. Navyše, podobne ako Sobášny palác, aj Kaštieľ Bytča úzko súvisí s érou jednej z najvýznamnejších osobností Žilinského kraja - Juraja Turzu. Revitalizáciu komplexu preto vítame ako dlho očakávaný krok, ktorý zvýši atraktivitu celého priestoru,“ uzatvorila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

 

Autor: (Lucia LAŠOVÁ, hovorkyňa ŽSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2020
SZĽH a ŽSK podpísali memorandum, zahŕňa aj vznik hokejovej akadémie
Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan a predsedníčka ŽSK Erika Jurinová podpísali v stredu 8. januára Memorandum o spolupráci. Podpisom okrem iného deklarovali vôľu vybudovať hokejovú akadémiu pri Strednej športovej škole v Žiline, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK.
viac
15.06.2020
ŽSK zrekonštruuje kaštieľ v Oščadnici
Kaštieľ v Oščadnici bude modernejší i väčší. Žilinská župa začala s jeho modernizáciou v rámci cezhraničného projektu hradeného z európskych finančných zdrojov. Náklady na investíciu sú viac ako 640-tisíc eur. Župa spolufinancuje projekt vo výške zhruba 300-tisíc eur.
viac
10.06.2021
ZMOS podpísal memorandum so SLOVAKIA TRAVEL
Súčasťou 12. rokovania Predsedníctva ZMOS bol aj podpis memoranda medzi ZMOS a SLOVAKIA TRAVEL.
viac
24.09.2022
Memorandum o spolupráci pri pilotnom riešení ochrany povodia rieky Rajčianky
Memorandum o spolupráci podpísali v piatok (23. 9.) ŽSK v zastúpení župankou E. Jurinovou, OZ Ekoenergia v zastúpení riaditeľom L. Židekom, spoločnosť Kofola, a.s., zastúpená predsedom predstavenstva J. Samarasom a členom predstavenstva K. Teichmannom a OZ MVO Ľudia a voda, zastúpené M. Kravčíkom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %