Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
17.03.2016 09:00

Medzinárodný folklórny festival Myjava 2016 ponúkne 40 programov


Tradície zažijú na Myjave v lete veľkú oslavu. (Foto: slovakia.travel)


Takmer 40 scénických i nescénických programov pre všetky vekové kategórie prinesie tohtoročný 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016.


Podľa hovorcu mesta Myjava Mareka Hrina v areáli Trnovce a v centre mesta sa od 17. do 19. júna predstaví okolo 1500 účinkujúcich. „Myjava sa na tri dni stane centrom folklórneho diania na Slovensku. Bohatý program dokazuje, že nie nadarmo je myjavský festival považovaný za jeden z najvýznamnejších folklórnych festivalov u nás a právom patrí spolu s Detvou a Východnou medzi tri najväčšie na Slovensku,“ skonštatoval Hrin. Ako dodal, tohtoročný festival sa ponesie okrem iného aj v duchu troch okrúhlych výročí. Pripomenú si 430. výročie založenia Myjavy, 40. výročie organizovania folklórneho festivalu priamo v Myjave a 10. výročie úspešného fungovania mestečka MY-A-VY na lúke za amfiteátrom v Trnovcoch. „Na podujatí nebudú ani tento rok chýbať tradičný sobotňajší "Jarmek pot myjafskú vežu" s prehliadkou krojov zúčastnených súborov a skupín, kuchyňa starých materí v mestečku MY-A-VY spojená s ochutnávkou regionálnych špecialít či koštovka páleného,“ doplnil myjavský hovorca.

Oficiálne otvorenie festivalu je podľa neho naplánované na piatok 17. júna o 20.00 h a bude spojené s odovzdávaním cien festivalu. Po ňom sa na javisku amfiteátra predstavia zahraniční účinkujúci. Organizátori od jesene 2015 rokujú so súbormi z Českej republiky, Srbska, Chorvátska, Indie, Mexika, Peru, Namíbie a najnovšie aj Egypta. „Po hosťoch spoza hraníc bude hlavná scéna patriť domácim folklórnym kolektívom, ktorých pásmo bude inšpirované 60. výročím folklórneho súboru Kopaničiar. V sobotu 18. júna po skončení jarmoku na Námestí M. R. Štefánika otvorí festivalový areál svoje brány o 14.50 h. O Cenu Samka Dudíka tu budú tento rok súťažiť detské folklórne súbory, salašnícky život odprezentujú účinkujúci z Považia a po hlavnom programe cudzokrajných hostí na javisko vystúpia folkloristi z horného a dolného Ponitria. Tematický večerný program sa bude po minuloročnej prestávke opäť niesť v divákmi obľúbenom humornom duchu,“ pripomenul Hrin. Nedeľa 19. júna bude podľa neho ako zvyčajne o čosi uvoľnenejšia. Priamo v areáli Trnovce budú misijné bohoslužby, Tance s priateľmi v podaní zahraničných účinkujúcich, pásmo detských folklórnych súborov z Bratislavského kraja, ktoré ponúkne recesný pohľad na fungovanie remeselných cechov, a záverečný galaprogram je naplánovaný na 15.45 h.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2017
Čipka Myjavskej pahorkatiny sa zapísala medzi poklady kultúrneho dedičstva SR
Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska sa začiatkom marca 2017 rozšíril o Tylovú paličkovanú čipku Myjavskej pahorkatiny.
viac
25.03.2018
Myjava predstavila program Medzinárodného folklórneho festivalu
Medzinárodný folklórny festival (MFF) v Myjave vstupuje do 59. ročníka. Jeho program je rozdelený do troch dní, tento rok sa uskutoční od 15. do 17. júna, TASR informoval hovorca mesta Myjava Marek Hrin.
viac
20.08.2019
V Dubnici nad Váhom sa začína festivalový týždeň
V poradí 26. ročník Dubnického folklórneho festivalu otvorí svoje brány už túto stredu; 21. augusta 2019.
viac
06.07.2022
Festival Kopanice v kroji predstaví ľudový odev obyvateľov kopaníc
Festival kopaničiarskeho regiónu Kopanice v kroji v tomto roku predstaví ľudový odev krajnianskych a myjavských kopaníc. Uskutoční sa v Košariskách pri Myjave počas víkendu 9. a 10. júla.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %