Predstavenie fašiangových zvyklostí, na ktoré by sme nemali zabúdať. (Foto: Jaromír Meriac)
Naši predkovia nám zanechali vzácne dedičstvo – ľudové tradície a zvyky, na ktorých čaro by sme nemali zabúdať, ale mali by sme sa snažiť o ich uchovávanie a oživovanie. K takýmto tradíciám patria aj fašiangové zvyky.
A práve fašiangy a ich neopakovateľnú atmosféru veselosti, zábavy a hodovania priblížili klientom Domu Dobrého Pastiera v Sučanoch odborné metodičky Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK Mgr. Eva Palovčíková Záthurecká a Mgr. Monika Ondrušová.
Na podujatí s názvom „Fašiangové zvyky a tradície“ seniorom ozrejmili aj názvoslovie fašiangov v minulosti - podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa na našom území v 9. storočí nazývali mjasopust alebo carne vale, ako označenie konca jedenia mäsa pred pôstom. V Česku sa mierne pozmenené označenie masopust používa dodnes. My sme však prebrali slovo fašiangy z nemeckého pomenovania Fasching, ktoré sa vyvinulo zo slova vast-schant, čo znamená výčap alebo posledný nápoj (podávaný pred pôstom). V niektorých obciach Slovenska sa nazývali Bakchusove dni podľa boha Bakcha alebo Dionýza, starogréckeho a starorímskeho boha vína, vinohradníctva, úrody, plodnosti a nespútaného hodovania a zábavy.
Čítajte v Obecných novinách 7-8/2016 na str . 26.