Utorok 12.11.2019
Dnes má meniny 
Svätopluk
°C
21.10.2019 01:10

KSK plánuje otvoriť špecializované zariadenie v Prakovciach aj v Šemši


Ilustračná snímka, zdroj: Košice Online


Prvé autistické centrum v Košickom kraji s celoročnou pobytovou formou by malo vzniknúť v Prakovciach v okrese Gelnica.


Špecializované zariadenie s pobytovou formou pre ľudí s duševnými ochoreniami kombinovanými s výraznými poruchami správania chce Košický samosprávny kraj (KSK) otvoriť v Šemši v okrese Košice-okolie. Rozhodovať o tom budú krajskí poslanci na svojom pondelkovom (21. 10.) zastupiteľstve. Ako TASR informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková, ide o optimalizáciu siete sociálnych služieb v zariadeniach kraja.       

Autistické centrum by malo vzniknúť v existujúcom domove sociálnych služieb Idea - Domov sociálnych služieb (DSS) v Prakovciach, kraj ho plánuje otvoriť 1. júla 2020. Cieľovou skupinou sú osoby s pervazívnou vývinovou poruchou, kam patria diagnózy, ako napríklad autizmus alebo Aspergerov syndróm. „Špecializované zariadenie s celoročným pobytom pre ľudí s poruchou autistického spektra v Košickom kraji v súčasnosti neexistuje, pričom počet detí s týmto ochorením každoročne narastá. S tým súvisí aj rastúci dopyt občanov po tomto type služby, na ktorý chceme reagovať. Ide o celoslovenský, dlhodobo neriešený problém,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.       

Pobytovú formu by malo využívať 25 klientov do 25 rokov. V Idea - DSS eviduje kraj nadstav pracovníkov, preto podľa neho na nový typ služby nebude potrebné prijímať ďalších zamestnancov. „Personálny normatív pre špecializované zariadenie je 1,3 klienta na jedného pracovníka, avšak prax ukazuje, že pre túto náročnú cieľovú skupinu je nutné zabezpečiť minimálne dvoch pracovníkov na jedného klienta,“ dodal Trnka.       

Ďalšou nedostatkovou sociálnou službou v KSK je podľa samosprávy aj špecializované zariadenie s pobytovou formou pre ľudí s duševnými ochoreniami kombinovanými s výraznými poruchami správania. To má od 1. marca 2020 vzniknúť v zariadení LÚČ - DSS v Šemši v okrese Košice-okolie. Využívať by ho mohlo 25 klientov bez obmedzenia veku. „Pre danú cieľovú skupinu je v Košickom kraji k dispozícii len jedno zariadenie s kapacitou 30 miest, ktoré sa nachádza v Trebišove. Avšak pre nevyhovujúce podmienky ho nemožno plne využívať, objekt si vyžaduje rekonštrukciu,“ uzavrel Trnka.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
Zariadenia sociálnych služieb v TSK si tento rok prilepšia takmer o 1,2 milióna
Zariadenia sociálnych služieb v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) si vďaka efektívnemu hospodáreniu kraja v minulom roku tento rok prilepšia takmer o 1,2 milióna eur. TSK v minulom roku hospodáril s prebytkom 14,6 milióna eur.
viac
19.08.2018
Na pretekoch sa predstavili furmani s ôsmimi konskými záprahmi
Na Furmanských pretekoch, ktoré sa v nedeľu uskutočnili v areáli niekdajších Sobraneckých kúpeľov, sa predstavili furmani s ôsmimi konskými záprahmi. Súťažili v troch disciplínach, v jednej z nich si zmerali sily prvýkrát.
viac
10.12.2018
Štvrté vianočné trhovisko na župe - najviac predajcov i ľudskej spolupatričnosti
Vo vestibule Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa v piatok napoludnie ďakovalo všetkým riaditeľom zariadení sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Trenčianska župa.
viac
28.06.2019
Ľadový expres sa vracia na trať
Košický samosprávny kraj prostredníctvom svojej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus aj tento rok spúšťa mimoriadny turistický vlak Ľadový expres. Premávať začne už od tejto soboty (29.6.2019) na trase Košice – Dobšinská ľad. jaskyňa – Červená Skala.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.45 %