Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
25.06.2022 02:23

Korunovačné slávnosti pripomenú panovníčku Máriu Teréziu


Ilustračná snímka, zdroj: Slovakia.travel


Osemnásty ročník korunovačných slávností, ktoré sa konajú počas víkendu v Bratislave, pripomenie korunováciu Márie Terézie.


Obrad korunovácie sa uskutoční v sobotu na Hviezdoslavovom námestí o 16.00 h. Inscenuje sa podľa historických podkladov, vystupuje na ňom približne 200 hercov.  TASR o tom informoval organizátor podujatia Milan Vetrík.     

"Kráľ dostáva od ostrihomského arcibiskupa – prímasa Uhorska - svätoštefanskú korunu spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: meč, plášť, jablko a žezlo. Po obrade korunovácie pasuje rytierov Rádu zlatej ostrohy, skladá prísahu vlasti a sľubuje zachovávať integritu krajiny na korunovačnom pahorku," priblížil priebeh.       

Sprievodnou aktivitou bude výstava voskových figurín Korunovačná Bratislava v tieni tureckého polmesiaca. "Tá približuje ťaženie osmanských vojsk do strednej Európy v roku 1683," ozrejmil organizátor.       

Korunovačné slávnosti v Bratislave patria medzi najväčšie kultúrne podujatia na Slovensku a zážitkovým spôsobom približujú korunovácie 18 kráľov a kráľovien korunovaných v Bratislave. Konajú sa každoročne v posledný júnový víkend na pamiatku korunovácie Márie Terézie 25. júna 1741.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.06.2016
12. ročník Festivalu frankovky sa uskutoční už tento víkend
Festival frankovky je jedným z podujatí bratislavskej samosprávy, ktorým sa snaží oživiť bohaté vinohradnícke a vinárske tradície tohto regiónu. Uskutoční sa v dňoch 24. - 26. júna 2016 na Primaciálnom námestí v Bratislave.
viac
21.06.2018
Tento víkend bude aj korunovačný, jazzový, gurmánsky, či rozprávkový
Otvorené viechy, Korunovačné slávnosti, Nočné prehliadky na Hrade Červený kameň a ďalšie podujatia sa postarajú o váš program v najbližších dňoch.
viac
14.06.2019
Kultúrne leto v hlavnom meste ponúkne viac ako 260 podujatí
Bratislava bude najbližšie mesiace zaplnená hudbou, koncertmi, tanečnými a divadelnými vystúpeniami, športovými akciami, tvorivými workshopmi, čítačkami či diskusiami.
viac
24.06.2019
Korunovačné slávnosti priblížili panovníčku Máriu Ludoviku
Organizátor slávností - občianske združenie Korunovačná Bratislava pripravil aj 17. ročník tohto podujatia ako verejné zhromaždenie. Chcelo tým vyjadriť svoj nesúhlas s vedením hlavného mesta SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %