Štúdium IT dáva absolventom dobré predpoklady pre uplatnenie. (Foto: Pixabay)
O inovácii školských vzdelávacích programov stredných odborných škôl v odbore informačných a komunikačných technológií (IKT) rokovali na pracovnom stretnutí, ktoré sa konalo v polovici augusta, predstavitelia ŽSK a združenia IKT klastra Z@ict.
Klaster, ktorý združuje organizácie a inštitúcie s cieľom stimulovať rozvoj v oblasti zamestnanosti a kvality vzdelávania v oblasti informačných a telekomunikačných technológií, zastupovali na rokovaní prezident Z@ict a zároveň zástupca firmy Scheidt & Bachmann Slovensko Marián Koprda spolu so zástupcom spoločnosti Siemens, s. r. o., a predstaviteľmi Žilinskej univerzity. „Významné IT spoločnosti ako členovia klastra už úspešne spolupracujú s niektorými odbornými školami v Žilinskom kraji.
V rámci klastra ako združenia by sme chceli na túto spoluprácu nadviazať a podieľať sa spolu s univerzitou na úpravách osnov i aktívnejšej prezentácii IKT odboru na základných a stredných školách. Zároveň chceme väčšmi prepojiť vzdelávanie na stredných odborných školách a univerzite, kam žiaci po maturite prichádzajú, a prilákať študentov k informačným technológiám. Základom pre kvalitné vzdelávanie je mať dobrý učebný plán, no na druhej strane dôležitou úlohou je tiež motivovať žiakov, aby tieto odbory vôbec chceli študovať. A k tomu ako združenie chceme aktívne prispieť, pretože Žilinský kraj je dynamicky rastúci IT kraj,“ uviedol M. Koprda.
Žilinská župa vybrala tri stredné odborné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, pripravujúce študentov v odbore IKT, ktoré sa budú podieľať na spolupráci s klastrom. Spojená škola v Kysuckom Novom Meste, Spojená škola v Tvrdošíne a Stredná priemyselná škola v Martine sa tak stanú súčasťou pilotného projektu, v rámci ktorého spoločne inovujú vybrané učebné osnovy s cieľom podporiť u študentov logické myslenie, vzbudiť záujem o informačné technológie a zároveň nadviažu spoluprácu so Žilinskou univerzitou pre obnovu vzdelania učiteľov. „Naše školy pre firmy pripravujú ich budúcich zamestnancov, a preto je pre nás prioritou viesť so zamestnávateľmi otvorený dialóg a pripraviť vzdelávacie programy tak, aby zvyšovali kvalitu štúdia a motivovali žiakov,“ informovala riaditeľka odboru školstva ŽSK Dana Mažgútová. Uviedla tiež, že ŽSK je zriaďovateľom 48 stredných odborných škôl, na ktorých podporuje praktické vyučovanie a buduje centrá odborného vzdelávania, ktoré sa zapájajú aj do duálneho vzdelávania.
Na základe nasledujúcich rokovaní by sa v budúcnosti do projektu mohli zapojiť aj ďalšie školy.Spojená škola v Kysuckom Novom Meste ponúka študentom sedem študijných odborov – elektrotechnika, informačné a sieťové technológie, mechatronika, technické lýceum, strojárstvo, logistika a obchodná akadémia. Spojená škola v Tvrdošíne poskytuje vzdelávanie v odboroch elektrotechnika, technické a informatické služby, technické lýceum, mechatronika, obchodná akadémia a technika a prevádzka dopravy. Stredná priemyselná škola v Martine má otvorené štyri študijné odbory, a to elektrotechnika, mechatronika, technické lýceum a logistika.