Pondelok 18.11.2019
Dnes má meniny 
Eugen
°C
29.03.2019 05:50

Inertná skládka je ďalším krokom k efektívnemu hospodáreniu s odpadom


Otvorenie skládka za účasti primátora mesta Fiľakovo Attilu Agócsa.


Samospráva Fiľakova dokončila jeden zo svojich kľúčových projektov. V bývalom kameňolome Chrastie otvorili skládku inertného odpadu. Stavebný odpad museli doposiaľ vyvážať do Lučenca.


V piatok 29. marca otvorili vo Fiľakove skládku inertného odpadu. Do reality sa tak pretavila viac ako desaťročná myšlienka, na ktorej mesto intenzívne pracovalo posledné štyri roky. Po vybudovaní zberného dvora a kompostárne sa tým zavŕšil proces zefektívnenia hospodárenia s odpadom.

Inertná skládka nebude slúžiť na komunálny ani inak nebezpečný odpad, určená bude jedine pre vybrané druhy stavebných odpadov a sutiny. Mesto ich doposiaľ muselo nehospodárne vyvážať do Lučenca. Po novom budú stavebným odpadom vypĺňať jamy a dvory po ťažbe v bývalom kameňolome Chrastie. Pozemok má rozlohu 10-tisíc metrov štvorcových a patrí miestnemu urbariátu. Po spustení prevádzky mu mesto bude platiť nájomné 20 percent poplatku za každú tonu uloženého odpadu.

Inertnú skládku budú prevádzkovať Verejnoprospešné služby mesta (VPS). Pracovať v nej bude zodpovedný zamestnanec skládky so stálym pracoviskom v areáli neďalekého zberného dvora. „U neho budú môcť obyvatelia nahlasovať zámer uloženia inertného odpadu na skládke.V prevádzke bude každý pracovný deň v čase od 7-mej do 14-tej. Samozrejme, pri väčších množstvách odpadu sa dá dohodnúť aj individuálny termín.“ povedal riaditeľ VPS Tibor Tóth. Cenu za uloženie tony odpadu mesto stanovilo na 25,20 eur. „K tejto sume ešte treba prirátať zákonom stanovený poplatok za uloženie odpadu, ktorý je v súčasnosti vo výške 7 eur za tonu,“ doplnil. Z poplatkov chce samospráva pokryť úvodnú investíciu, poplatky pre urbariát, do envirofondu na ministerstvo životného prostredia, do rekultivačného fondu a náklady na prevádzku.

Do inertnej skládky mesto doteraz investovalo približne 108-tisíc eur. Náklady zahŕňali prípravu projektu, výstavbu oplotenia, vrátnice, zakúpenie monitorovacieho systému, rampy, váhy, aktívneho bleskozvodu a odkúpenie elektrickej prípojky potrebnej k sprevádzkovaniu. Skládka bude fungovať najbližších 10 až 15 rokov. Po jej naplnení bude možné kapacitu rozšíriť na dvojnásobok.

 

Autor: (ts-Klaudia Kovácsová, hovorkyňa mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
O peniaze na likvidáciu čiernych skládok má záujem takmer 500 samospráv
Peniaze na likvidáciu čiernych skládok chce získať 491 samospráv. Envirorezort na tento účel vyčlenil sedem miliónov eur, dotácie prerozdelí Environmentálny fond.
viac
04.10.2016
V Kocuranoch vyrástla skládka stavebného odpadu, rieši ju polícia
Na súkromnom pozemku v intraviláne obce s viacerými vlastníkmi sa okrem stavebnej sute nachádzajú aj plastové rámy od okien či farby. Skládkou sa už zaoberá aj polícia.
viac
22.03.2017
Petržalka odvezie nadrozmerný odpad opäť bezplatne
Deväťdesiat veľkokapacitných kontajnerov rozmiestni opäť petržalská samospráva bezplatne na rôznych miestach podľa naplánovaného harmonogramu. Kontajnery sú určené na nadrozmerný odpad ako sú veľké kusy nábytku, stoly, stoličky, matrace.
viac
07.03.2018
Na fiľakovskom hrade otvárajú novú sezónu
Príchodom jari sa otvára aj turistická sezóna na fiľakovskom hrade. Po vlaňajšom veľkolepom otvorení obnovených priestorov v Bebekovej bašte hradu, sa v prvých mesiacoch tohto roka môžu návštevníci tešiť na dočasnú expozíciu Baníckeho múzea v Rožňave s názvom –„Spomienka muránskej kameniny“.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %