IA MPSVR SR
V októbri vyhlásila Implementačná agentúra Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na podporu pracovných miest v rámci dopytovo orientovaných projektov.
Z Európskeho sociálneho fondu je na túto výzvu vyčlenených 15 mil. eur, a to pre menej rozvinuté regióny.
Ide zatiaľ o prvú výzvu Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len „Implementačná agentúra“) zameranú na rozvoj pracovných zručností formou zamestnávania až na 12 či 18 mesiacov. „Hlavným cieľom vyhlásenej výzvy je podporiť zamestnanosť ťažko zamestnateľných skupín ako dlhodobo nezamestnaných, nízko kvalifikovaných, starších, ale aj osoby so zdravotným postihnutím a podporiť ich uplatnenie na trhu práce,“ uviedol Martin Ružička, generálny riaditeľ Implementačnej agentúry. Oprávnenou cieľovou skupinou v rámci výzvy sú uchádzači o zamestnanie a znevýhodnení uchádzači o zamestnanie v zmysle § 6 a § 8 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov. Do tejto výzvy sa môžu zapojiť zamestnávatelia - podnikateľské subjekty z celého Slovenska. Podpora plánovaného pracovného miesta spočíva v príspevku na mzdu, maximálne vo výške minimálnej celkovej ceny práce určenej na základe minimálnej mzdy a v závislosti od stupňa náročnosti pre konkrétne pracovné miesto v zmysle Zákonníka práce.
Dôležitou súčasťou a pridanou hodnotou tejto výzvy je finančná podpora mentorskej a tútorskej činnosti pre uchádzačov a znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. V praxi to znamená, že osoba na podporenom pracovnom mieste má možnosť počas doby 6 mesiacov využiť pomoc mentora, ktorý uchádzača zoznámi s pracovnou pozíciou a pre znevýhodneného uchádzača pomoc tútora na maximálne 18 mesiacov, ktorý mu pomôže so začlenením do pracovného života. Tútor zároveň vykonáva senzibilizačné aktivity voči samotnému zamestnávateľovi a zamestnancom, napríklad mu teda pomôže so začlenením do pracovného kolektívu.
„Výzva umožňuje aj spoluprácu zamestnávateľa s mimovládnou organizáciou formou partnerstva,“ doplnil Martin Ružička. Táto partnerská organizácia môže zastrešovať vyhľadávanie osôb z cieľovej skupiny (uchádzačov a znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie) a zároveň poskytovať už spomínaný tútoring.
Žiadosti o nenávratný finančný príspevok môžu žiadatelia v rámci výzvy predkladať vo viacerých kolách. Termín uzatvorenia prvého kola je stanovený na 7.1.2019, čo znamená, že žiadatelia majú dostatok času na prípravu samotného projektu a Žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Na zabezpečenie transparentného prístupu k všetkým žiadateľom budú žiadosti posudzované a hodnotené externými hodnotiteľmi. „Zároveň pre potenciálnych žiadateľov pripravujeme, tak ako pri iných výzvach, aj informačné semináre, kde záujemcom vysvetlíme samotné nastavenie výzvy, spôsob podania Žiadosti o nenávratný finančný príspevok a tiež základnú riadiacu dokumentáciu. Naším cieľom je čo najlepšie pripraviť žiadateľov na podanie žiadosti, tak aby sa vyhli prípadným chybám,“ objasnil generálny riaditeľ Implementačnej agentúry.