Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
13.03.2023 01:30

Hornonitrianske samosprávy budú požadovať rekonštrukciu ciest prvej triedy


Ilustračná snímka: (tasr).


Hornonitrianske samosprávy budú požadovať od štátu, aby zabezpečil komplexnú rekonštrukciu ciest I/9 a I/64 tak, aby spĺňali parametre ciest prvej triedy.


Dohodli sa na tom na sneme Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) minulý týždeň. Apelom reagujú na posun výstavby pokračovania rýchlostnej cesty R2.

Apelom na rekonštrukciu spojníc okresu Prievidza so susednými krajmi ZMO HN reaguje na rokovania s kompetentným, ktoré sa skončili doposiaľ bez konkrétneho výsledku. "Mali sme rôzne rokovania, či už s Ministerstvom dopravy (MD) SR, alebo štátnym tajomníkom MD SR, a ten dlhodobý problém týkajúci sa cestnej komunikácie R2, cesty I/9 alebo obchvatu mesta Prievidza je stále v nedohľadne. R2 je pritom posúvaná do roku 2030, možno i neskôr," podotkol predseda ZMO HN Vojtech Čičmanec.

Samosprávy sa s tým podľa neho nemôžu stotožniť, keďže sú v regióne, ktorý prechádza transformáciou. "Očakávame, že po transformácii budeme región, ktorý bude mať zdravšie životné prostredie, bude dostupnejší a mladí ľudia z neho nebudú odchádzať, ale tu ostatnú," ozrejmil.

Obce a mestá budú požadovať, aby štát zabezpečil rekonštrukciu ciest prvej triedy I/9 a I/64 tak, aby boli bezpečné pre vodičov a spĺňali parametre svojej triedy. "Minimálne je tam potrebné mať spevnenú krajnicu a so šírkovým pruhom. Toto nemáme. Či ideme smer Martin, Žilina, Trenčín, Nitra, nikde cesta prvej triedy nespĺňa parametre bezpečnej cesty," doplnil predseda združenia.

Potrebu kvalitnej cestnej infraštruktúry na hornej Nitre potvrdil i štátny tajomník MD SR Jaroslav Kmeť na rokovaní so zástupcami samospráv regiónu začiatkom februára. "Prioritou budú kvalitné a bezpečné komunikácie - cesty prvej triedy tak, aby spĺňali požiadavky súčasnej normy," uviedol pred časom Kmeť na svojom profile na sociálnej sieti.

Národná diaľničná spoločnosť podľa neho pripraví štúdiu realizovateľnosti pre cestné úseky I/9 a I/64, v rámci nej sa zistí možnosť rozšírenia cestnej komunikácie a rekonštrukcia týchto úsekov. "Ide o rýchle riešenie, ktoré vie výrazne riešiť kvalitu a priepustnosť hornonitrianskych ciest," poznamenal s tým, že tento rok by sa mala začať i výstavba obchvatu Prievidze.

ZMO HN má v nadväznosti na avizované parlamentné voľby záujem vyvolať i rokovania s predsedami jednotlivých politických strán, aby sa títo oboznámili s požiadavkami hornej Nitry a prípadne, ak sa s nimi stotožnia, ich zapracovali do programového vyhlásenia vlády, dodal Čičmanec.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.12.2016
Hornonitrianske radnice nemajú financie na zvýšenie miezd v ďalších školách
Samosprávy nemajú dostatok financií na možné zvyšovanie miezd pedagogických pracovníkov v materských školách, základných umeleckých školách (ZUŠ) či centrách voľného času v zmysle nových požiadaviek školských odborov, o ktorých v súčasnosti rokuje s odborármi rezort školstva.
viac
26.05.2018
Úspešný 3. ročník Olympiády detí hornej Nitry
Dejiskom 3. ročníka Olympiády detí hornej Nitry bol už tradične atletický areál ZŠ Sama Chalupku v Prievidzi.
viac
08.02.2022
NSK chce zrekonštruovať desiatky kilometrov ciest II. a III. triedy
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) pripravuje miliónové investície do opráv ciest druhej a tretej triedy. V rozpočte na rok 2022 má na tento účel vyčlenených sedem miliónov eur.
viac
10.03.2023
Hornonitrianske obce si chcú časť odpadového hospodárstva zabezpečiť samy
Samosprávy okresu Prievidza a časti okresu Partizánske si chcú nakladanie s komunálnym odpadom, vrátane jeho zhodnocovania, zabezpečiť vo vlastnej réžii, využiť na to plánujú jeden z banských areálov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %