Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
31.10.2023 12:05

Financovanie výstavby obecných nájomných bytov


Ilustračná snímka (TASR)


Samosprávy, ktoré sa rozhodnú uskutočniť výstavbu nájomných bytov môžu mať celkový obstarávací náklad pokrytý v plnej výške a nepotrebujú takmer žiadne vlastné zdroje financovania.


Štátny fond rozvoja bývania môže poskytnúť úver až do výšky 60% obstarávacích nákladov a ďalších 40 % nákladov môže samospráva získať vo forme dotácie (nenávratného finančného príspevku) zo zdrojov Ministerstva dopravy. 

Žiadosť treba adresovať na príslušný Okresný úrad v sídle kraja. Okresný úrad žiadosť skontroluje a následne ju pošle na Ministerstvo dopravy a  ŠFRB. Po posúdení žiadosti, projektovej dokumentácie  a zoznamu príloh sa žiadosť vyhodnotí a uzatvorí sa úverová a dotačná zmluva.

Napr. starosta obce má zámer stavať 10 bytových jednotiek s obstarávacou cenou 1 milión eur. Z tejto čiastky mu Ministerstvo dopravy vo forme dotácie poskytne 400 tis. eur a z prostriedkov ŠFRB dostane úver 600 tis. eur.

„Pri úrokovej sadzbe 1 % s možnosťou  splácania 40 rokov je výška splátky podstatne nižšia ako v prípade komerčných úverov a táto forma podpory je pre samosprávy oveľa výhodnejšia. V prípade menej rozvinutých regiónov je úroková sadzba nulová,“ uvádza generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht. Posudzovanie rozvinutosti regiónov je v zmysle Zákona 336/2015 o podpore najmenej rozvinutých okresov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Osobitná podpora najmenej rozvinutých okresov sa poskytuje na základe akčných plánov, schvaľovaných vládou Slovenskej republiky. 

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.10.2020
ZMOS požaduje prevod pozemkov na výstavbu bytov a sociálnych zariadení
Združenie miest a obcí Slovenska požaduje pri novele zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, aby bolo samosprávam umožnené získať pozemky štátu pre konkrétnu investičnú výstavbu.
viac
10.12.2022
ZMOS presadil rozšírenie zraniteľného odberateľa energií
Nájomníci obecných nájomných bytov, resp. domácností doposiaľ neboli chránení pred neúmerným nárastom cien za energie a služby spojené s bývaním.
viac
28.09.2023
Mesto pripravuje výstavbu nájomných bytov, prvým krokom je prieskum
Liptovskomikulášska radnica spustila prieskum zameraný na nájomné bývanie. Výsledky ukážu, o aký typ bývania majú obyvatelia záujem. Ešte v tomto roku vyberú vhodné miesto pre výstavbu. V súčasnosti diskutujú najmä o Palúdzke a o lokalite Pod Stráňami.
viac
07.11.2023
Mesto pripravuje výstavbu bytového komplexu s 88 nájomnými bytmi
Mesto Komárno pripravuje výstavbu nájomného bytového komplexu v lokalite Vnútorná okružná - Tabaková. V roku 2024 plánuje radnica podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok, ako aj o úver na výstavbu nájomného bytového komplexu zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %