Štvrtok 06.08.2020
Dnes má meniny 
Jozefína
°C
15.11.2019 03:05

Európske fórum pre čistejšie ovzdušie


Ilustračná snímka, zdroj: EurActiv.sk


Čistý vzduch je pre zdravý život nevyhnutný. Napriek tomu, že za posledné desaťročia sa kvalita ovzdušia v EÚ zlepšila, znečistené ovzdušie naďalej spôsobuje respiračné a kardiovaskulárne ochorenia a patrí medzi najčastejšie príčiny predčasných úmrtí v Európe.


S cieľom hľadať účinné riešenia tohto závažného problému zorganizovala Európska komisia v Paríži v roku 2017 historicky prvé Európske fórum pre čistejšie ovzdušie (EU Clean Air Forum), na ktorom sa zúčastnilo vyše tristo zástupcov ministerstiev, akademickej obce, starostov, zástupcov priemyslu a občianskej spoločnosti. Záver podujatia bol jednoznačný – dosiahnuť zlepšenie kvality ovzdušia možné je, ale len cestou spoločného úsilia naprieč sektormi, politikami a v spolupráci s verejnosťou. Európska komisia v tomto procese odhodlane pokračuje a organizuje druhé Európske fórum pre čistejšie ovzdušie, ktoré sa uskutoční v dňoch 28. - 29. novembra v Bratislave.       

Podujatia sa zúčastnia poprední štátnici na národnej i európskej úrovni - ako napríklad eurokomisár Karmenu Vella (celý zoznam rečníkov je na: https://ec.europa.eu/info/events/eu-clean-air-forum-2019-nov-28_en)      

 V prípade záujmu zúčastniť sa na celom podujatí na Bratislavskom hrade, je potrebné účasť potvrďte mailom a všetkých účastníkov za  médium do 15. novembra zaregistrovať na: https://eucleanairforum.teamwork.fr/en/registration      

V prípade záujmu zúčastniť sa len tlačovej konferencie, ktorá sa uskutoční na hrade 28. novembra o 10.15 h, tak registrácia nie je nutná, stačí iba potvrdenie účasti emailom (bližšie informácie o účastníkoch budú ešte doplnené).       

Panelová diskusia pre verejnosť "Vzduch, ktorý dýchame", ktorá sa bude konať vo štvrtok, večer 28. novembra v Primaciálnom paláci v Bratislave. Zoznam účastníkov a ďalšie informácie sú na: https://www.facebook.com/events/2803072606389742/      

TASR o tom  informoval Slavomír Held z odboru komunikácie, kancelária ministra.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2018
Slovensko bude hostiť stovky expertov na ochranu ovzdušia
Bratislava zvíťazila v silnej konkurencii. Bude hostiť prestížne environmentálne podujatie. V novembri 2019 sa v Bratislave uskutoční európske fórum pre čistejšie ovzdušie - Clean Air Forum.
viac
02.04.2019
Študentský tím z Nitry odštartoval súťaž PRE VODU
Súťaž „Pre vodu“, ktorá sa venuje riešeniu konkrétnych problémov pri hospodárení s vodou v mestách a obciach na Slovensku, sa začiatkom jari dostáva do terénnej fázy.
viac
29.02.2020
Slovensko je v rámci EÚ jednou z krajín s najhorším ovzduším
V rámci Európskej únie (EÚ) patrí Slovensko medzi štyri krajiny s najhoršou kvalitou ovzdušia. Konštatuje to Európska komisia (EK) v Správe o Slovensku 2020.
viac
03.06.2020
BBSK chce zlepšiť kvalitu ovzdušia, ľudí bude učiť aj to, ako správne kúriť
Na Štefánikovom nábreží v Banskej Bystrici zaznamenali meteorológovia počas januára 2020 prekročené limity priemernej koncentrácie emisií tuhých častíc PM 10 celkovo 15-krát. V meste Jelšava k takémuto prekročeniu hodnôt prišlo počas januára celkovo 18-krát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %