Piatok 23.10.2020
Dnes má meniny 
Alojzia
°C
15.01.2018 03:42

Einstein na Liptove


V Múzeu Janka Kráľa ožijú postavy spojené s históriou centra Liptova - Mikuláš, Jánošík, najslávnejší uhorský primáš Jožko Piťo, ale aj Albert Einstein.


Od 17. januára do 21. marca bude každú stredu večer lákať turistov do centra Liptovského Mikuláša zaujímavý program a pestrá gastronomická ponuka.


Hlavný program bude v historickom centre, priamo v Múzeu Janka Kráľa, kde ožijú postavy spojené s históriou centra Liptova - Mikuláš, Jánošík, najslávnejší uhorský primáš Jožko Piťo a pre mnohých prekvapivo aj Albert Einstein. Vybrané gastronomické prevádzky v centre budú mať otvorené až do polnoci. Keďže v zime je najviac turistov v Demänovskej doline, tak odtiaľ bude premávať aj bezplatný večerný CITY BUS. Ponuku centra mesta však môžu využiť všetci dovolenkári a návštevníci regiónu.

Mikuláš bude každú stredu večer baviť. Na pomoc si zoberie aj známe postavy späté s históriou Liptovského Mikuláša. „V zime to žije nielen v hlavných centrách turizmu, ale aj v Liptovskom Mikuláši. Našim cieľom je ukázať návštevníkom Liptova, že je dôvod na to, aby navštívili centrum mesta. Vyskúšajú nielen našu tradičnú gastronómiu, ale atraktívnym spôsobom sa dozvedia aj niečo z našej bohatej histórie. Zároveň sa k nám z Demänovskej doliny zvezú pohodlne a bezplatne CITY BUSOM a po príjemnom večeri samozrejme aj späť," povedal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.

Bezplatný CITY BUS vyráža z Jasnej o 19. hodine z centrálneho parkoviska a potom postupne prechádza celou dolinou cez Demänovú až do Liptovského Mikuláša, kde má konečnú zastávku v blízkosti historického centra pri tunajšom Dome kultúry. Spolu s dovolenkármi je už v autobuse aj sprievodkyňa z Informačného centra v Liptovskom Mikuláši, ktorá všetkým povie niečo o meste aj ponuke gastro prevádzok. Potom ich privedie až do historického centra, kde ich pod arkádami v Múzeu Janka Kráľa čaká sv. Mikuláš a začína zaujímavý program.

„Náš program je akousi krátkou ochutnávkou história mesta. Nechceme nudiť, práve naopak, chceme zabaviť, vzbudiť záujem a pokiaľ niekoho zaujíma viac z našej histórie, tak budeme radi, keď nás navštívi opäť a pozrie si niektorú z našich expozícií. Program „Nechajte sa zlákať“ bude prebiehať každú stredu od 17-teho januára do 21-vého marca a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Sprievodcom bude postava Svätého Mikuláša. Vybrali sme to najzaujímavejšie z našej histórie. Prebehne ukážka súdu so slávnym zbojníkom Jurajom Jánošíkom, na husliach zanôti náš krajan Jožko Piťo – najuznávanejší primáš v Uhorsku. Všetkých asi prekvapí Albert Einstein, ktorý bol žiakom nášho rodáka a zároveň svetovo uznávaného vedca Aurela Stodolu a každému radi prezradíme aj to, prečo je Liptovský Mikuláš kolískou slovenského tanga,” prezradil riaditeľ mestského múzea Jaroslav Hric. Po zhruba pol hodinovom animačnom programe pozvú návštevníkov mesta do jednotlivých prevádzok v centre, z ktorých niektoré majú v tento deň otvorené až do polnoci.

„Gastronómia centra mesta je pestrá. Snažili sme sa ponuku v jednotlivých prevádzkach vyskladať tak, aby bola pre turistov čo najrozmanitejšia. Môžu vyskúšať tradičné halušky a jedlá s bryndzou, Liptovské droby, grilované údené koleno či rebrá, liptovské syry, šúľance, ale aj výborné burgre či pizzu, ktoré tiež turisti vyhľadávajú. Už v múzeu vyskúšajú aj tradičný bylinný likér Demänovka, ktorý následne nájdu aj v niektorých prevádzkach v centre,“ ozrejmila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Autor: (rl)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.06.2016
Liptáci otvorili letnú turistickú sezónu
Obec Liptovský Ján bola vo štvrtok dejiskom spoločného otvorenia letnej turistickej sezóny v liptovskom regióne.
viac
28.06.2016
Stovky motorkárov z celého sveta zavítajú do Liptovského Mikuláša
Liptovský Mikuláš sa v týchto dňoch stáva dejiskom svetového stretnutia mototuristov. Akcia s názvom FIM Rally 2016 sa na Slovensku uskutoční po prvý raz. Hlavnému programu budú venované dni od 29. júna do 1. júla v Liptovskom Mikuláši.
viac
13.09.2016
S deťmi na kolesách po Liptove
Cyklistika je aj medzi deťmi obľúbený šport. Liptáci preto už druhý rok organizujú podujatie športovo-náučného charakteru „S deťmi na kolesách“.
viac
20.12.2018
Do Jasnej bezplatne
Už od stredy 26. decembra 2018 začínajú na Liptove premávať bezplatné SKI & AQUA BUS-y. Lyžiarov budú voziť na zjazdovky do Jasnej z celej Demänovskej doliny. Zároveň spoja svahy Jasnej s Liptovským Mikulášom, Aquaparkom Tatralandia, Bešeňovou, s kúpeľmi na Lúčkach a tiež Liptovským Jánom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.86 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %