Sobota 30.05.2020
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
22.06.2019 07:10

Dve mestské škôlky prejdú rozsiahlymi rekonštrukciami


Materská škola Čajakova prejde obnovou


V materských školách Čajakova a Trnavská zavládne počas letných prázdnin stavebný ruch. Obe škôlky získali na rozsiahle rekonštrukcie peniaze z eurofondov v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. V MŠ na Čajakovej vznikne nová trieda, na Trnavskej pribudnú dve nové triedy a jedáleň.


Na modernizáciu Materskej školy (MŠ) Čajakova pôjde približne 488 tisíc eur. V rámci projektu sa počíta s vytvorením tretieho nadzemného podlažia, čím sa vytvorí ďalšia trieda pre 23 detí. Okrem toho sa plánuje zabezpečiť debarierizácia celej budovy. V exteriéri sa doplní výťah pre imobilných a vo vnútorných priestoroch sa vymenia interiérové dvere, doplnia zariaďovacie predmety a vytvoria sa dve bezbariérové toalety, čím sa priestor prispôsobí osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu. Investícia zahŕňa tiež rekonštrukciu dažďovej kanalizácie a výmenu zastaralých zariaďovacích predmetov na hygienickom zariadení pre zamestnancov. „Škôlka má v súčasnosti 5 tried, ktoré navštevuje dovedna 84 detí. Touto modernizáciou sa nám rozšíri kapacita o ďalších 23 detí, čo určite ocenia najmä rodičia,“ uviedla Viera Popluhárová, vedúca odboru školstva a mládeže na Mestskom úrade v Žiline. S rekonštrukciou sa začne začiatkom júla a bude trvať 12 mesiacov. Počas tejto doby premiestnia škôlkarov do priestorov Základnej školy Jarná.

Nové triedy pribudnú aj v MŠ Trnavská. Projekt rekonštrukcie vo výške viac ako 681 tisíc eur zahŕňa okrem rozšírenia kapacít aj prístavbu jedálne so schodiskom, revitalizáciu detského ihriska, stavebno-technické úpravy budovy a jej zateplenie. „Vďaka dvom novým triedam sa rozšíri kapacita škôlky o 50 detí. Vznikne tu tiež jedáleň, ktorá bude prepojená s už jestvujúcou kuchyňou a do ktorej sa zmestí približne 90 detí,“ dodala Popluhárová. V rámci modernizácie sa tiež debarierizujú hlavné vstupy do budovy, výsledkom čoho bude sprístupnenie objektu aj pre deti s obmedzenou možnosťou pohybu. Vybudujú sa nové bezbariérové toalety, bezbariérový chodník a pred budovou škôlky sa vytvorí parkovacie miesto pre imobilných. Projekt rovnako počíta aj so zvýšením energetickej efektívnosti budovy prostredníctvom zateplenia stropu a podlahy. Rekonštrukcia MŠ na Trnavskej ulici je naplánovaná na 15 mesiacov, pričom so stavebnými úpravami by sa malo začať začiatkom letných prázdnin. „Tak ako pri škôlke na Čajakovej ulici, aj v tomto prípade sme boli nútení presťahovať škôlkarov. Počas rekonštrukcie bude celá prevádzka škôlky premiestnená do priestorov Základnej školy na Limbovej ulici. Snažili sme sa vybrať čo najbližšie lokality a s rodičmi oboch materských škôl sme samozrejme tieto zmeny prekonzultovali,“ uzavrela vedúca odboru školstva a mládeže.

Autor: (Barbora Zigová, hovorkyňa mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.10.2017
Rekoštrukcie prinesú škôlkam viac miest
Mesto Prešov získalo dotácie na rekonštrukciu ďalších dvoch materských škôl. Do škôlok na Čapajevovej a Važeckej ulici tak budú môcť prijať viac detí.
viac
11.01.2019
Predškoláci v Žiline dostávajú dotáciu na obedy
Od prvého januára vstúpila do platnosti novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, na základe ktorej dostávajú deti v posledných ročníkoch materských škôl dotácie na školské obedy. Toto opatrenie platí od začiatku roka aj pre žilinských predškolákov.
viac
18.02.2019
Žilinské základné školy sa pripravujú na zápisy prvákov
Zápisy do prvých ročníkov čakajú budúcich prvákov začiatkom apríla. Rodičia budú môcť zapísať svoje deti do všetkých 14 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v rovnakom termíne od 3. do 5. apríla 2019 v čase od 14-tej do 18-tej hodiny.
viac
31.08.2019
Študentov vítajú nové odbory, aj zmodernizované priestory
V pondelok 2. septembra otvárajú základné a stredné školy svoje brány. Po prázdninách nastúpi do 59 župných stredných škôl viac ako 5 400 prvákov. Celkovo v Žilinskom kraji zasadne po prvýkrát do školských lavíc 6231 stredoškolákov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %