Sobota 08.08.2020
Dnes má meniny 
Oskar
°C
07.12.2019 09:55

Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019


Poštová známka Vianoce 2019


Slovenská pošta, a. s., vydala v novembri 2019 poštovú známku „Vianoce 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“, so špecifickým symbolom T2 50g.


Označenie zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku, položka L. 2. 01 Tarify SP, a. s. Poštová známka rozmerov 33,9 × 26,5 mm, vrátane perforácie, vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami. Známku vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Motívom poštovej známky je vešiak v tvare srdca vyrobený z drôtu zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline a inšpirovaný tradičnými vzormi ho vyrobil umelecký drotár Peter Hlavatovič. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 8. 11. 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky je drotárske dielo „Jablko života“ od Ing. arch. Márie Krajčovej, vianočný stromček od tej istej autorky sa stal motívom FDC pečiatky. FDC vytlačila technikou ofsetu BB PRINT, s.r.o. Autorom grafickej úpravy poštovej známky, FDC a autorom FDC pečiatky je akad. mal. Vladislav Rostoka. Na celinovej pohľadnici je motív anjela taktiež od Ing. arch. Márie Krajčovej.

Drotársky motív bol použitý aj na poštovej známke „Veľká noc 2019: Tradičné slovenské drotárstvo“. Išlo o vtáčika, ktorého zhotovila umelecká drotárka a šperkárka Lucia Čertíková. Autorkou veľkonočných vajíčok zobrazených na celinovej pohľadnici je umelecká drotárka Ľubica Kullová. Všetci drotári, ktorých diela boli motívom na poštových známkach v roku 2019 sú spolupracovníkmi Považského múzea v Žiline. Navyše, známky boli symbolicky vydané v roku, keď drotárstvo čaká na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bolo zapísané v roku 2017.

Drotárstvo predstavuje unikátny výrobno-technický i umelecký fenomén, ktorému v dejinách svetovej materiálnej kultúry patrí jedinečné miesto. Hoci drôt ako polotovar využívali remeselníci v mnohých výrobných odvetviach na celom svete, slovenskí drotári k jeho spracovaniu pristúpili originálnym spôsobom a posunuli ho do oblasti úžitkovej výroby. Vyvinuli špecifické, zdanlivo primitívne, ale dômyselné a efektívne spôsoby práce, nenáročné na pracovné podmienky, nástroje a vybavenie. V závislosti od krajiny, v ktorej slovenskí drotári pôsobili, produkovali neuveriteľne široký sortiment tovaru od kuchynského náradia, cez potreby pre vinárov, poľnohospodárov, kvetinárov, včelárov a rybárov, doplnky do bytov, reštaurácií, obchodov i výrobných prevádzok, až po detské hračky a záhradný nábytok.Drôt umožňoval použitie množstva ozdobných prvkov, ktoré vychádzali nielen z archaických foriem, ale aj zo slovenskej ornamentiky, a ručná výroba im vtlačila pečať individuality i insitný pôvab.“ priblížila historička drotárstva Katarína Hallonová z Považského múzea v Žiline. Dnes patria výrobky z drôtu k najtypickejším slovenským remeselným a umeleckým produktom a sú inšpiráciou pre súčasné umenie, remeslo a dizajn vychádzajúci z národných prvkov.

Viac informácií nájdete na: www.pmza.sk

Autor: (ts-Považské múzeum v Žiline, PhDr. Magdaléna Lacková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2017
Nová poštová známka pripomenie 150. výročie narodenia Boženy Slančíkovej-Timravy
Pri príležitosti 150. výročia narodenia významnej slovenskej prozaičky a dramatičky Boženy Slančíkovej-Timravy vydáva Slovenská pošta (SP) novú poštovú známku z emisie Osobnosti. Informovala o tom hovorkyňa SP Martina Macková.
viac
12.02.2018
Slovenská pošta žije olympiádou
Slovenská pošta podporuje našich športovcov počas XXIII. zimných olympijských hier. Okrem špeciálnej poštovej známky vydanej pri tejto príležitosti sa pošta sa stala aj partnerom Slovenského domu v Pjongčangu.
viac
21.09.2018
Slovenská pošta obhájila 2. miesto v súťaži o najkrajšiu rytú známku EÚ
Poštová známka „500. výročie reformácie“ získalav konkurencii 27 krajínvynikajúce2. miesto v súťaži o najkrajšiu rytú poštovú známku Európskej únie „Les Grands Prix de l’Art Philatélique Belge et Européen“ v Bruseli. Aj toto ocenenie potvrdzuje, že slovenské ryté poštové známky možno považovať za na
viac
02.05.2020
Slovenská pošta vydala známku s motívom historických jazdeckých poslov
Slovenská pošta vydá vo štvrtok (30. 4.) poštovú známky "EUROPA 2020: Dávne poštové trasy - Magna Via". Jej nominálna hodnota je 1,20 eura. Informovala o tom špecialistka komunikácie Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.71 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.30 %