Zástupcovia Ministerstva životného prostredia odštartovali nový enviroprojekt. (Foto: MŽP SR)
Na program s názvom Veľké upratovanie Slovenska chce envirorezort využiť 10 miliónov eur. Podľa očakávaní prišiel najväčší počet žiadostí o dotáciu na poslednú chvíľu. Počas posledných troch dní sa prihlásili až dve tretiny žiadateľov.
Medzi žiadateľmi sú všetky krajské mestá, vrátane Bratislavy a jej mestských častí, viaceré okresné mestá, ale aj malé obce z celého Slovenska. Do polovice augusta bude Environmentálny Fond vyzývať na prípadné doplnenie žiadostí o potrebné náležitosti. Začiatkom septembra predpokladá ministerstvo vydanie prvých rozhodnutí o tom, ktorá samospráva príspevok získa a v akej výške.
Cieľom envirorezortu je pomôcť samospráve pri odstraňovaní tzv. čiernych skládok, ktoré dlhodobo škodia životnému prostrediu. Maximálna výška podpory pre žiadateľa je 100-tisíc eur na jedno miesto a štát financuje 95 % nákladov, zvyšok zaplatí obec. Financovať sa bude zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni. Pokiaľ to bude možné a účelné, podporí sa aj vytriedenie využiteľného odpadu a úprava miesta do pôvodného stavu. V jednej žiadosti je možné riešiť sanáciu viacerých miest. Pri žiadostiach bude Environmentálny fond posudzovať prioritu odstránenia odpadu pre lokalitu, riziká odpadu pre životné prostredie a lokalitu, spôsob odstránenia a sociálno-ekonomické kritériá regiónu (napríklad nezamestnanosť).
Tzv. čierne skládky patria k najčastejším problémom v oblasti životného prostredia, ktorý ľudí trápi. Ide o odpad, ktorý nelegálne vyhadzujú nezodpovední a neslušní ľudia. Na Slovensku je v súčasnosti približne 2500 evidovaných nelegálnych skládok a neoficiálnych môže byť až 7000. Aj preto envirorezort prišiel s myšlienkou veľkého programu na podporu ich odstraňovania, ktoré predstavil v apríli. Ministerstvo životného prostredia problém čiernych skládok rieši aj v novom zákone o odpadoch, kde sa od januára 2016 zvyšujú právomoci polície a pokuty. Pre fyzické osoby je to takmer desaťnásobne až do výšky 1500 eur a pre právnické osoby sa výška pokuty v najkrajnejšom prípade vyšplhá až na 350-tisíc eur.
Program spravuje Environmentálny fond a informácie o ňom sú dostupné na webovej stránke www.envirofond.sk.