Mnoho detí už vôbec nevie, aké je to hrať sa v lese. (Foto: OZ Sosna)
O. Z. SOSNA rozbieha na Slovensku projekt, ktorý deti vráti do prírody. Päťdesiat aktivít ukáže školákom, že aj vonku je stále zábava a pripomenie im staré hry, ktoré poznajú z rozprávania svojich rodičov.
Do projektu s názvom „Ide sa do lesa!“ sa zapoja školy z Košíc a Spišskej Novej Vsi. Plánované aktivity pomôžu rodičom aj učiteľom, aby sa ich deti vrátili do prírody, kde si odbúrajú stres, agresivitu zlepšia si sústredenie, motoriku a logický úsudok.
Doba nám priniesla, že školáci vyrastajú prakticky bez kontaktu s prírodou, bez pohybu, bez dobrodružných hier na lúkach, v lesoch a pri potokoch. Pritom si ešte väčšina z ich rodičov pamätá ako na svahoch „váľali sudy“, ako na rieke hádzali žabky, ako stavali na potoku hrádzu alebo mlyn, ako si v lese postavili bunker, alebo ako si z trávy robili píšťalku. Je najvyšší čas, aby sa školy aktívnym a hravým spôsobom snažili deti motivovať opäť tráviť čas v prírode. A k tomu chce prispieť aj O. Z. SOSNA so svojím novým projektom, ktorá už 23 rokov prináša zábavno-náučné aktivity, kde sa naučia ako chrániť, rešpektovať a milovať prírodu.
V rámci projektu, ktorý podporila aj Nadácia Volkswagen Slovensko a Embraco Slovakia, s.r.o bude naplánovaných niekoľko aktivít a hier, vďaka ktorým žiaci spoznajú prírodu zábavnou formou. Pre učiteľov spolupracujúcich na projekte pripravíme metodické materiály a pre deti Zápisník objaviteľa. V spolupráci s vybranými učiteľmi z košických a novoveských škôl sa takto pokúsime úspešne oživiť tradičné detské hry viazané na prírodné prostredie. Staré-známe hry budú doplnené novými aktivitami, ako aj hrami známymi v iných krajinách. Deti čaká 5 zaujímavých okruhov s názvami Dobrodruh, Objaviteľ, Lesný muž - lesná žienka, Prieskumník a Strážca. Pripravený súbor činností a ich metodiku vyskúšame na pracovnom seminári O.Z. SOSNA spolu s učiteľmi v ich triedach Po otestovaní a vyhodnotení najvhodnejších hier a po vyškolení pedagógov v metodike sa obrátime aj na rodičov. Metodický materiál pre učiteľov a Zápisník objaviteľa budú voľne dostupné na webe.