Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
30.11.2023 04:35

Dane a poplatok za odpad sa chystajú zvýšiť viaceré samosprávy okresu Prievidza


Ilustračná snímka


Daň z nehnuteľnosti a poplatok za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu sa na rok 2024 chystajú zvýšiť viaceré samosprávy z okresu Prievidza, v niektorých prípadoch daň stúpne o 100 percent. Zvýšenie sa dotkne i dane za psa v bytoch.


Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN), do ktorého sa v krátkom čase zapojilo 36 celkovo z 52 samospráv okresu. TASR o tom informoval predseda ZMO HN Vojtech Čičmanec.         

"Bez pomoci štátu, kompenzácií výpadkov daní, vysokých cien energií, zvyšovaní miezd a ďalších opatrení samosprávy budú veľmi ťažko zostavovať svoje rozpočty," skonštatoval Čičmanec.         

Samosprávy v mnohých prípadoch už v minulom roku podľa neho pristúpili k zvyšovaniu daní a poplatkov za komunálny odpad, nie je však v ich záujme prenášať všetky výpadky príjmov na občana, obyvateľa mesta či obce.         

"Na rok 2023 zvyšovalo daň z nehnuteľnosti 30 percent samospráv, na rok 2024 sa ju chystá zvyšovať takmer 30 percent a 23 percent obcí a miest ešte v čase prieskumu nebolo dohodnutých s poslancami. Zvýšenie sa pohybuje v rozmedzí 15 až 100 percent," konkretizoval ďalej Čičmanec.         

Daň za psa v rodinných domoch sa v samosprávach v okrese podľa neho pohybuje v rozpätí od 3,30 eura až desať eur na jedného psa, a tak by to malo zostať aj na rok 2024. "Daň za psa v bytovom dome sa pohybuje od piatich eur do 35 eur a mala by zmeniť na päť eur až 50 eur za jedného psa," doplnil.         

Za veľmi vážnu označil predseda ZMO HN tému odpadového hospodárstva a s tým súvisiacim poplatkom za odvoz a likvidáciu odpadov. "Doteraz sa poplatok v jednotlivých samosprávach vyberal v rozpätí od 17 eur do 47,99 eura na obyvateľa a rok. Podľa prieskumu 60 percent miest a obcí bude poplatok zvyšovať a ďalších 16 percent ešte nebolo v čase prieskumu rozhodnutých," priblížil ďalej Čičmanec.         

Do nákladov na likvidáciu odpadu samosprávy v budúcnosti pravdepodobne premietnu i legislatívnu povinnosť v podobe mechanicko-biologickej úpravy odpadov pred ich uložením na skládku. Tú štát nakoniec posunul na rok 2025, informoval minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Predseda ZMO HN pripomenul, že na túto povinnosť je pripravených približne 45 percent samospráv na Slovensku, ostatné nie. "V našom okrese sa pripravujeme riešiť problém odpadového hospodárstva regionálne," avizoval predseda ZMO HN.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2017
Blíži sa termín predloženia Výkazu o dani z nehnuteľností za obdobie roku 2016
Do pozornosti dávame blížiaci sa termín predkladania údajov o dani z nehnuteľností, ktorý vyplýva z § 104 ods. 12 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad.
viac
24.04.2017
Obce váhajú so znižovaním poplatkov občanom za odpad
Od júla minulého roka prevzali na seba záťaž v celkovej výške takmer 30 miliónov eur ročne výrobcovia (a tí, ktorí výrobky na trh uvádzajú) za náklady na triedený zber komunálneho odpadu.
viac
30.12.2018
Obyvatelia mesta zaplatia v roku 2019 za odvoz odpadu 30 eur
Likvidácia komunálneho odpadu bude stáť mesto Vráble v roku 2019 takmer 400.000 eur. Mestu sa zvýšia náklady predovšetkým pri zbere biologicky rozložiteľného odpadu a za uloženie odpadu, kde sa zvyšuje sadzba z päť eur na osem eur za tonu.
viac
12.01.2021
Michalovce chcú svoj odpad vyvážať na vlastnú skládku v roku 2022
Zvýšenie poplatkov za zber a likvidáciu komunálneho odpadu (KO) o sedem eur na osobu a rok, ktorú tento rok zaznamenali obyvatelia mesta Michalovce, súvisí s nutnosťou mesta vyvážať svoj odpad na skládku v katastri obce Sirník v okrese Trebišov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %