Staré či nespotrebované lieky je potrebné odovzdať do lekárne. (Foto: Shutterstock.com)
Lieky, rovnako ako potraviny či kozmetika, sa po dobe ich exspirácie stávajú odpadom, ktorý je potrebné nejakým spôsobom zlikvidovať tak, aby ďalej neohrozovali naše prostredie.
Mnoho ľudí nevie, akým spôsobom by sa mali nespotrebované alebo staré lieky likvidovať, a preto ich zahadzujú do komunálneho odpadu či splachujú do toalety. V prípade, že sa liekov zbavíme takýmto spôsobom, môžeme tým ohroziť nielen životné prostredie, ale aj zdravie samotných občanov, a to z dôvodu prieniku liečiv, ktoré lieky obsahujú, do pôdy alebo podzemných vôd. Nespotrebované lieky, alebo lieky po exspirácii je potrebné podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL) odovzdať do najbližšej lekárne. Tie sú totiž podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach povinné lieky, ktoré nie sú spotrebované fyzickými osobami, zhromažďovať a odovzdávať Štátnemu ústavu, ktorý sa považuje za pôvodcu tohto odpadu.
,,Štátny ústav pre kontrolu liečiv pravidelne vyzýva občanov, aby takéto lieky nevyhadzovali do komunálneho odpadu, ale aby ich vrátili do lekární. Liek je potrebné odovzdať v lekárni vo vnútornom obale (v tube, blistri, sklenenej fľaštičke),” povedala nám Diana Madarászová, referentka ŠÚKL pre komunikáciu s médiami. Čo však v prípade obalov zo spotrebovaných liekov? ,,Obaly z liekov – prázdne sklenené či plastové fľaštičky, ale aj papierové obaly, spolu s príbalovými letákmi, je potrebné triediť podľa nastaveného systému triedenia v jednotlivých mestách a obciach,” uviedla Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK, ktorá zabezpečuje financovanie triedeného zberu v mestách a obciach.
Podľa tlačovej agentúry TASR odovzdali lekárne v minulom roku takmer 107 ton nespotrebovaných liekov, pričom 24 ton liekov sa odovzdalo v Bratislavskom kraji, 13,8 tony v Košickom kraji, takmer 13 ton v Prešovskom kraji, 11,7 tony v Trenčianskom kraji, 11,6 tony v Banskobystrickom kraji, 11,5 tony v Žilinskom kraji, 10,8 tony v Trnavskom kraji a 10,6 tony v Nitrianskom kraji.
Do kategórie nespotrebovaných liekov alebo liekov, ktorým skončila exspirácia, sa zaraďujú aj nespotrebované veterinárne lieky. Nezaraďujeme sem naopak odpad z výživových doplnkov (napríklad vitamíny), homeopatických liekov či odpad zo zdravotníckych pomôcok a kozmetických prípravkov.
Za zozbierané lieky z lekární má podľa zákona zodpovednosť práve Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý má zabezpečiť ich zneškodenie na vlastné náklady. ,,Zber a prepravu daného odpadu zabezpečujú pre Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Ústav štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv (ÚŠKBL) certifikované spoločnosti, ktoré vykonávajú zber dvakrát ročne, tzv. jarný a jesenný zber, vo všetkých lekárňach v SR. Takto vyzbierané lieky sa následne odvezú do spaľovní, kde sa ďalej likvidujú,” dodáva na záver Diana Madarászová.