Streda 29.05.2024
Dnes má meniny 
Vilma
°C
23.01.2016 10:00

Čierne skládky zamorujú Slovensko. Z Petržalky odviezli vyše 433 ton odpadu


Na Slovensku môže byť údajne až 7000 nelegálnych skládok.


Slovensko má s recyklovaním odpadu problém. Skládky stále predstavujú pohodlný a najlacnejší spôsob zbavovania sa odpadu. Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR, na Slovensku sa nachádza zhruba 2500 evidovaných nelegálnych skládok, pričom tých neoficiálnych môže byť až takmer 7000.


Na takýchto skládkach väčšinou končí nevytriedený komunálny odpad, ktorý sa ukladá nielen na legálne, ale aj na nelegálne ,,čierne“ skládky. Aj kvôli tomuto problému vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR na program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ z Recyklačného fondu desať miliónov eur, ktoré mali poslúžiť na likvidáciu skládok v obciach a mestách. V programe chce ministerstvo pokračovať aj naďalej, a to najmä pre veľký záujem zo strany obcí a miest. Pre spravodajský portál teraz.sk túto informáciu potvrdil minister Peter Žiga: ,,O program bol obrovský záujem a vysoko prekročil vyhradené financie. Už teraz možno o ňom hovoriť ako o veľkom úspechu. Peniaze získalo napokon len menej ako polovica uchádzačov a stále sa hlásia ďalší. Preto môžeme oznámiť, že už rokujeme s Recyklačným fondom o pokračovaní programu v hodnote cca päť miliónov eur."

V Petržalke likvidovali vo veľkom

Príležitosť na likvidáciu nelegálnych skládok využila aj mestská časť Bratislavy – Petržalka, pričom sa vytipovalo sedem dlhodobo znečistených lokalít, ktoré bolo potrebné vyčistiť od množstva odpadu. Z fondu bola na základe toho vyčlenená dotácia vo výške 38 064 eur. Mestská časť sa podieľala na čistení týchto lokalít piatimi percentami zo sumy. Počas obdobia dvoch mesiacov (november a december 2015) sa aj vďaka tomu vyzbieralo približne 433 ton odpadu. Obyvatelia Petržalky môžu odpad okrem recyklačných kontajnerov bezplatne odovzdať aj do zberného dvoru. Pre mestskú časť Petržalka sa takéto zberné miesto odpadu osvedčilo a za rok vyzbiera viac ako 2900 ton odpadu ročne.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2024
Poriadok v Hurbanove zabezpečujú aj Miestne občianske a preventívne služby
Od mája v Hurbanove opäť fungujú Miestne občianske a preventívne služby. Dve štvorčlenné hliadky budú na území mesta dohliadať na dodržiavanie pravidiel občianskeho spolunažívania a prispievať k zníženiu kriminality, informovala radnica. Projekt potrvá do októbra 2026.
viac
23.05.2024
Školská inšpekcia zverejnila informácie týkajúce sa základných umeleckých škôl
Pätina elokovaných pracovísk kontrolovaných ZUŠ nie je zaradená v Sieti škôl a školských zariadení SR
viac
24.05.2024
Začínajú sa Dni mesta Zvolen, trvať budú dva dni
Pod Pustým hradom sa v piatok začínajú Dni mesta Zvolen 2024, na námestí budú trvať aj počas soboty (25. 5). Súčasťou programu budú umelecký súbor Lúčnica, jarmok tradičných remesiel i diskotéka pod holým nebom.
viac
24.05.2024
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na ich recykláciu
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na recykláciu. Dôvodom je aj to, že sklo končí v komunálnom odpade. Vyplýva to z vyjadrenia spoločnosti na recykláciu obalového skla Vetropack Nemšová a jej generálneho riaditeľa Borisa Sluku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %