Na Slovensku môže byť údajne až 7000 nelegálnych skládok.
Slovensko má s recyklovaním odpadu problém. Skládky stále predstavujú pohodlný a najlacnejší spôsob zbavovania sa odpadu. Ako uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR, na Slovensku sa nachádza zhruba 2500 evidovaných nelegálnych skládok, pričom tých neoficiálnych môže byť až takmer 7000.
Na takýchto skládkach väčšinou končí nevytriedený komunálny odpad, ktorý sa ukladá nielen na legálne, ale aj na nelegálne ,,čierne“ skládky. Aj kvôli tomuto problému vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR na program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ z Recyklačného fondu desať miliónov eur, ktoré mali poslúžiť na likvidáciu skládok v obciach a mestách. V programe chce ministerstvo pokračovať aj naďalej, a to najmä pre veľký záujem zo strany obcí a miest. Pre spravodajský portál teraz.sk túto informáciu potvrdil minister Peter Žiga: ,,O program bol obrovský záujem a vysoko prekročil vyhradené financie. Už teraz možno o ňom hovoriť ako o veľkom úspechu. Peniaze získalo napokon len menej ako polovica uchádzačov a stále sa hlásia ďalší. Preto môžeme oznámiť, že už rokujeme s Recyklačným fondom o pokračovaní programu v hodnote cca päť miliónov eur."
Príležitosť na likvidáciu nelegálnych skládok využila aj mestská časť Bratislavy – Petržalka, pričom sa vytipovalo sedem dlhodobo znečistených lokalít, ktoré bolo potrebné vyčistiť od množstva odpadu. Z fondu bola na základe toho vyčlenená dotácia vo výške 38 064 eur. Mestská časť sa podieľala na čistení týchto lokalít piatimi percentami zo sumy. Počas obdobia dvoch mesiacov (november a december 2015) sa aj vďaka tomu vyzbieralo približne 433 ton odpadu. Obyvatelia Petržalky môžu odpad okrem recyklačných kontajnerov bezplatne odovzdať aj do zberného dvoru. Pre mestskú časť Petržalka sa takéto zberné miesto odpadu osvedčilo a za rok vyzbiera viac ako 2900 ton odpadu ročne.