Streda 29.05.2024
Dnes má meniny 
Vilma
°C
03.03.2016 08:00

Času na uzatvorenie zmluvy na financovanie triedeného zberu s OZV je málo


Ak mestá a obce zmluvu neuzatvoria, hrozí im zlosovanie. (Foto: archív)


Na uzatvorenie zmlúv o budúcich zmluvách s organizáciami zodpovednosti výrobcov (OZV) ostáva obciam a mestám už iba zopár dní. Do konca mesiaca musia totiž oprávnené organizácie požiadať MŽP SR o autorizáciu.


Ak mestá a obce zmluvu neuzatvoria, hrozí im zlosovanie, čo znamená, že im nemusia byť uhradené vynaložené náklady na triedený zber. Mnohé obce, ale aj krajské mestá dodnes zmluvu neuzatvorili.

Odkiaľ vezmú OZV peniaze na financovanie triedeného zberu?

V minulom roku bolo na slovenský trh výrobcami uvedených podľa aktuálnych údajov MŽP SR až 460 tisíc ton obalov. Títo výrobcovia sú povinní hradiť náklady triedeného zberu v mestách a obciach prostredníctvom OZV, preto je veľmi dôležité vedieť, ktorá spoločnosť ponúkajúca mestám a obciam hradenie nákladov na triedený zber je skutočne finančne schopná náklady hradiť. Je dôležité si uvedomiť, že nie je dôležitý počet klientov jednotlivých organizácií, ale množstvá obalov, za ktoré sú výrobcovia povinní hradiť náklady triedeného zberu. „Podľa našich odhadov, najviac, až 200 tisíc ton, uviedli na trh spoločnosti, ktoré sú klientmi spoločnosti ENVI – PAK. Práve tieto objemy sú zdrojom peňazí, ktoré poputujú na vykrytie triedeného zberu v mestách a obciach,“ uviedol Miroslav Jurkovič z nezávislého neziskového združenia SLICPEN, ktoré sa zaoberá obalmi. Podiel na trhu s obalmi si delí 12 spoločností.

Pokrytie nákladov je najdôležitejším rozhodovacím kritériom

Najväčším problémom pri uzatváraní zmlúv u obcí a miest je vyčísľovanie nákladov na triedený zber. Obce musia presne vyčísliť tieto náklady, aby ich OZV dokázala uhradiť. Podľa nového systému obec bude od platieb za triedený zber odbremenená, pretože tieto náklady bude zberovej spoločnosti uhrádzať priamo OZV. Ich výška a to, či naozaj budú uhradené, pri uzatváraní zmlúv rozhoduje. „Pre našu obec bola pri rozhodovaní dôležitá garancia úhrady nákladov na triedený zber v plnej výške, odborné skúsenosti s fungovaním triedeného zberu a vzdelávaním obyvateľstva na úrovni obcí.  Rozhodli sme sa pre ENVI – PAK, ktorý naše požiadavky v plnej miere spĺňa. Má silný tím regionálnych zástupcov, ktorí operatívne riešia vzniknuté situácie,“ hovorí Marián Javorka, starosta obce Likavka. To, že sú skúsenosti dôležité, potvrdzuje aj SLICPEN. „Zo všetkých známych subjektov, ktoré sa uchádzajú o autorizáciu OZV, dlhodobo pracoval s obcami a mestami iba ENVI – PAK,“ uviedol Jurkovič.

Iniciatíva pri uzatváraní zmlúv s OZV musí v prvom rade vychádzať od samotných miest a obcí. Tie, uvedomujúc si svoje práva a povinnosti, by sa mali správať zodpovedne voči svojim občanom a zabezpečiť im čo najlepšie podmienky pre triedený zber a osvetu. Koľko totiž občan a teda aj obec, či mesto vytriedia, toľko peňazí im OZV ušetrí v obecnom rozpočte.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2024
Poriadok v Hurbanove zabezpečujú aj Miestne občianske a preventívne služby
Od mája v Hurbanove opäť fungujú Miestne občianske a preventívne služby. Dve štvorčlenné hliadky budú na území mesta dohliadať na dodržiavanie pravidiel občianskeho spolunažívania a prispievať k zníženiu kriminality, informovala radnica. Projekt potrvá do októbra 2026.
viac
23.05.2024
Školská inšpekcia zverejnila informácie týkajúce sa základných umeleckých škôl
Pätina elokovaných pracovísk kontrolovaných ZUŠ nie je zaradená v Sieti škôl a školských zariadení SR
viac
24.05.2024
Začínajú sa Dni mesta Zvolen, trvať budú dva dni
Pod Pustým hradom sa v piatok začínajú Dni mesta Zvolen 2024, na námestí budú trvať aj počas soboty (25. 5). Súčasťou programu budú umelecký súbor Lúčnica, jarmok tradičných remesiel i diskotéka pod holým nebom.
viac
24.05.2024
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na ich recykláciu
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na recykláciu. Dôvodom je aj to, že sklo končí v komunálnom odpade. Vyplýva to z vyjadrenia spoločnosti na recykláciu obalového skla Vetropack Nemšová a jej generálneho riaditeľa Borisa Sluku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %