Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
15.05.2023 12:35

Časť mestských hradieb opravia vďaka dotácii


Mestské opevnenie v Podolínci.


Časť mestských hradieb v Podolínci v Staroľubovnianskom okrese opravia vďaka dotácii. Informovalo o tom mesto na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti s tým, že ešte začiatkom mája podali žiadosť o zapojenie sa do Národného projektu "Ľudia a hrady".


"Z tohto projektu získame viac ako 54 000 eur, ktoré budú slúžiť na zamestnanie siedmich osôb, ktoré majú samotné hradby rekonštruovať, a tiež na čiastočnú refundáciu materiálových nákladov. Projekt potrvá do konca októbra 2023," informovala samospráva. Zámerom mesta je nielen opraviť časť hradieb, ale vytvoriť aj zelenú oddychovú zónu v širšom centre.

Mesto na svojom webe uvádza, že hradby vysoké takmer desať metrov boli dokončené v roku 1382 a po obvode sa tiahli v dĺžke takmer 1100 metrov. Mesto malo päť samostatne opevnených objektov - mesto, hrad, kláštor, farský kostol a kostol sv. Anny. Mestské hradby mali pravdepodobne 18 bášt a tri strážne veže, zachoval sa z nich už len pozostatok. Konkrétne sú to hradné múry s cimburím a strieľňami v hornej časti a tiež dovnútra otvorené polvalcové bašty s pôvodnými aj novšími delovými strieľňami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.02.2018
Staré Mesto dostane od vlády tri milióny eur na rekonštrukciu ciest
Bratislavské Staré Mesto dostane na komplexnú rekonštrukciu komunikácií vo svojej správe navyše tri milióny eur. Milión eur je dotácia, ktorú mestskej časti odsúhlasila vláda na svojom zasadnutí vlani v decembri, ďalšie dva milióny eur predstavuje vládny návratný finančný príspevok.
viac
07.05.2018
Mesto má schválenú dotáciu vo výške 100-tis. eur na domáce kompostárne
Vo Svidníku dostane takmer 900 rodín domácu kompostáreň. Mesto uspelo so svojim projektom, ktorého cieľom je podpora aktivít v oblasti separácie biologického odpadu.
viac
16.10.2018
Mesto investovalo do obnovy futbalového štadióna
Mesto Svidník uspelo so žiadosťou o dotáciu v rámci podpory Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Na výmenu tímových striedačiek na štadióne získalo 5000 eur a rovnakou sumou prispelo z vlastných zdrojov na úpravu terénu so zámkovou dlažbou.
viac
15.01.2024
Do opravy františkánskeho kláštora investujú viac ako milión eur
V historickom centre Kremnice už čoskoro začnú s rekonštrukciou františkánskeho kláštora. Rímskokatolícka cirkev - Biskupský úrad v Banskej Bystrici získal na tento účel dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 830-tis. eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %