Sobota 23.11.2024
Dnes má meniny 
Klement
°C
24.03.2022 11:40

BSK pri rekonštrukciách ciest aplikuje nové technológie


Snímka zdroj: (BSK).


Správne zvolená oprava ciest predĺži ich životnosť o roky. Predchádza tomu podrobné mapovanie technického stavu. Na základe prehliadok priamo v teréne následne správca komunikácií volí vhodný a použiteľný spôsob rekonštrukcie.


Správa ciest Bratislavského samosprávneho kraja (SC BSK) bude pri opravách zverených ciest používať recykláciu za horúca na mieste, recykláciu za studena na mieste alebo revitalizáciu vozoviek formou frézovania. 

„Spravujeme 511 km ciest II. a III. triedy, čo je síce najmenej zo všetkých krajov, avšak sú z celého Slovenka najzaťaženejšie. Intenzita dopravy po našich regionálnych cestách je porovnateľná s diaľnicou D1 na severe či východe krajiny. Preto po vzniku novej cestárskej spoločnosti, v ktorej máme už úplnú majetkovú a manažérsku kontrolu, sa sústreďujeme na kvalitu. Chceme, aby cesty vydržali čo najdlhšie. Preto pravidelne mapujeme ich stav a na základe výsledku zvolíme ten najvhodnejší spôsob revitalizácie. Takto opravíme až pätinu našich ciest, teda okolo 100 km za rok,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba. 

Ukážkovým projektom recyklácie za horúca na mieste sa stal úsek z Hrubého Šúru po hranicu Bratislavského a Trnavského kraja, kde sa už práce naplno rozbehli. Potrvajú približne dva týždne. 

Pri recyklácii za horúca na mieste hovoríme o nízkoodpadovej technológii, pri ktorej dochádza k reprofilácii a kvalitatívnemu vylepšeniu existujúcej asfaltovej vrstvy. Zároveň sa súčasne kladie aj nová vrchná časť vozovky, na ktorej nevznikajú povrchové škáry, čím sa ušetria náklady na spoje jednotlivých vrstiev. 

Výhodou tejto metódy je nízka ekonomická a časová náročnosť opravy povrchu vozovky, či predĺženie životnosti asfaltového krytu. Má aj priaznivý vplyv na životné prostredie, nakoľko šetrí surovinové zdroje, energie a znižuje objem odpadov. Toto všetko sa potom prenáša aj do zvýšenia komfortu jazdy a bezpečnosti účastníkov cestnej premávky. Nie je však použiteľná všade, je možné ju aplikovať len v extraviláne a tam, kde to dovoľuje únosnosť podložia. 

Správca komunikácií túto technológiu vybral pre viaceré úseky ciest v kraji. Po Hrubom Šúre budú takto opravené aj úseky Malacky – Pernek, Rača - Svätý Jur, Nová Dedinka -Bernolákovo, Alžbetin Dvor – Miloslavov, Pezinok – Vinosady, Vinosady  – Modra, Malinovo – Tomášov, Tomášov – Nová Dedinka a Nová Dedinka – Bernolákovo. 

„Pustili sme sa do prvej veľkej investície. Tam, kde je to možné a vhodné, budeme aplikovať technológiu recyklácie za horúca na mieste. Je zároveň lacnejšia v porovnaní napríklad s frézovaním, pričom životnosť je porovnateľná. Pri recyklácii za horúca však hovoríme aj o ekologickejšej a takmer bezodpadovej metóde. Cesty opravujeme podľa priority, stavu a disponibilných financií aj ďalšími spomínanými metódami,“ dodala podpredsedníčka BSK Alžbeta Ožvaldová. 

 

Autor: (Lucia FORMAN, hovorkyňa BSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.07.2017
Samosprávu čakajú najzásadnejšie investície tohto roka
Mesto Poprad čakajú v nasledujúcich mesiacoch najzásadnejšie investície tohto roka. Od začiatku roka 2017 zrealizovala samospráva už viacero investičných aktivít.
viac
14.10.2020
Mesto Svidník pokračuje v rekonštrukcii miestnych komunikácií a chodníkov
Mesto Svidník začalo ďalšiu fázu rekonštrukcie miestnych komunikácií a chodníkov. Celkovo preinvestuje viac ako 117 000 eur. Informovala o tom hovorkyňa mesta Kristína Tchirová.
viac
04.06.2021
Banskobystrická župa pokračuje v historicky najväčšej rekonštrukcii ciest
Takmer 600 kilometrov zrekonštruovaných ciest II. a III. triedy z vlastných zdrojov bude mať na svojom území Banskobystrický samosprávny kraj ku koncu tohto kalendárneho roka.
viac
21.01.2022
Bratislavský kraj pokračuje v rekonštrukcii regionálnych ciest
Nový asfalt, vodorovné značenie ako aj vyššia bezpečnosť a komfort pre vodičov. To všetko prinesú opravy ciest II. a III. triedy, do ktorých sa minulý rok pustil Bratislavský samosprávny kraj.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %