Sobota 06.06.2020
Dnes má meniny 
Norbert
°C
13.09.2019 02:45

Beladice sa spomínajú v roku 1156, dnešnú podobu získali až v 20. storočí


Ilustračná snímka (tasr)


Obec Beladice v Zlatomoravskom okrese sa po prvýkrát spomína v písomných záznamoch v roku 1156.


 História Beladíc v ich súčasnej podobe sa však začala písať až o osem storočí neskôr, keď sa v roku 1976 k obci pričlenili aj dediny Malé a Veľké Chrašťany a Pustý Chotár.      

Beladice tak tvoria štyri časti, ktoré boli kedysi samostatnými obcami. V nich žili v minulosti vplyvné šľachtické rody, ktoré tu po sebe zanechali aj svoje honosné sídla. V Beladiciach sa tak do dnešných čias zachovali tri kaštiele. Z nich je však zrekonštruovaný a využívaný ako hotel iba kaštieľ v Pustom chotári. Ďalšie dve šľachtické sídla postupne chátrajú.       

Kaštieľ v časti Beladice patril šľachtickému rodu Szentiványi. Po vojne bol ich majetok skonfiškovaný a spolu s honosným sídlom prešiel do rúk štátu. „Až do roku 1993 tu sídlilo poľnohospodárske učilište. Po jeho zániku prešiel do rúk súkromného vlastníka. V jeho areáli je dnes možné vidieť niekdajšie mauzóleum rodiny, ktoré je už ale v schátrané. Vo veľmi zlom stave je aj kaštieľ rodiny Szirányiovcov vo Veľkých Chrašťanoch. Je v súkromných rukách a obec naň nemá dosah,“ vysvetlil starosta obce Mário Žáčik.      

Históriu Beladíc bude pripomínať i najnovší projekt. Jeho výsledkom bude univerzálny priestor, ktorý ponúkne možnosti na rozjímanie, relax, zábavu a zároveň pripomenie históriu obce Beladice. Vznikne v okolí starobylej sakrálnej pamiatky Spomienka, kde obec v blízkosti zreštaurovaného kríža z 18. storočia vybuduje priestor na pokojné posedenie, ale aj na hry pre rodiny s deťmi. „Rozdelenie plochy na štyri časti bude zároveň symbolizovať skutočnosť, že Beladice vznikli spojením štyroch dedín,“ uviedol autor projektu Zoltán Balko.      

V rámci rozvojových aktivít plánuje obec v blízkom čase realizáciu dvoch väčších investícií. Prvá má smerovať do výstavby chodníkov, ktoré podľa Žáčika v Beladiciach chýbajú prakticky od jej zlúčenia s ostatnými dedinami v roku 1976. „Chodníkmi chceme prepojiť Malé a Veľké Chrašťany s časťou Beladice, ktorá sa následne spojí aj s Pustým Chotárom,“ vysvetlil starosta.      

Ďalšou veľkou investíciou, ktorú obec pripravuje, je modernizácia a rozšírenie čistiarne odpadových vôd (ČOV). Obec ju chce realizovať v rámci mikroregiónu Podtríbečie – Drevenica. Projekt počíta s nákupom modernej plnoautomatickej technológie a s rozšírením kapacity ČOV.     

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.03.2018
Obec rastie vďaka mladým rodinám, idú stavať novú materskú školu
Obec Drienov za posledné volebné obdobie od roku 2015 získala z eurofondov celkovo 1,5 milióna eur. Starosta Peter Tomko uviedol, že sa tak snažia cez rôzne výzvy a projekty získať tie najefektívnejšie zdroje financií a vytvoriť svojim občanom lepšie miesto pre život.
viac
23.12.2018
Počet miestnych detí pre škôlku nestačí, vozia ich aj z okolia
Nižná pri Piešťanoch je charakterizovaná ako typická jednouličná obec. Všetok jej život sa nielen v uplynulých storočiach, ale aj nedávnych desaťročiach odohrával v pomerne malom území, ktoré obývalo niekoľko sto ľudí.
viac
03.06.2019
Do obce prichádzajú mladí ľudia, o bývanie je veľký záujem
Rastúci záujem mladých ľudí o voľné stavebné pozemky v Sedliackej Dubovej zabezpečil projekt pozemkových úprav, na ktorom v obci pracovali vyše desiatich rokov.
viac
15.10.2019
Deti majú školu v prírode počas celého roka a v zime si aj "zacvičia"
Deti v Základnej škole (ZŠ) s materskou školou na Starých Horách majú prírodu priamo pod oknami. Je postavená v lese, a keď je vhodné počasie, učia sa na čerstvom vzduchu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %