Nedeľa 17.10.2021
Dnes má meniny 
Hedviga
°C
04.10.2021 10:05

BBSK opraví cestu z Fiľakova do Hajnáčky, zrekonštruuje aj osem mostov


Ilustračná snímka, zdroj: Bystricoviny.sk


Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) zrekonštruuje takmer desať kilometrov dlhý úsek cesty II/571 na juhu Lučeneckého okresu vedúci z Fiľakova k hranici s okresom Rimavská Sobota. V rámci prác počíta aj s komplexnou rekonštrukciou ôsmich mostov.


 Pre TASR to uviedla hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková. „Práce budú prebiehať v katastri mesta Fiľakovo a obcí Šíd, Čamovce a Šurice. V rámci stavebných úprav sa v daných úsekoch opraví existujúca komunikácia, ktorej povrch je rozrušený pozdĺžnymi, priečnymi a sieťovými trhlinami,“ priblížila Štepáneková.       

V intraviláne obcí bude oprava komunikácie pozostávať z odfrézovania existujúcej vozovky a položenia nových konštrukčných vrstiev komunikácie, v miestach zlej únosnosti vozovky bude pod asfaltové vrstvy uložená geomreža. V extraviláne novú asfaltovú vrstvu nanesú na existujúcu komunikáciu, odfrézované budú len miesta častého výskytu rozpadu vozovky.       

Podľa BBSK je veľká časť predmetného úseku cesty II/571 v značne poškodenom stave. „Intenzitou dopravy, jej preťažovaním a nedostatočným odvádzaním dažďovej vody z povrchu komunikácie cez zanesený nespevnený rigol dochádza k strate stability krajníc a komunikácie, čoho dôsledkom bolo poškodenie povrchu cesty pozdĺžnymi, priečnymi a sieťovými trhlinami,“ vysvetlila Štepáneková.       

V rámci rekonštrukcie sa počíta aj s komplexnou opravou ôsmich mostov a celkom 14 priepustov. „Priepusty sa budú rekonštruovať a budú sa dopĺňať chýbajúce kalové jamy, upravovať vyústenie priepustov a spevňovať vtokové úseky rigolov,“ dodala Štepáneková. Pri obci Šíd bude vybudovaná aj nová zastávka so zastávkovým pruhom, ktorý je riešený ako nová konštrukcia vozovky.       

Na rekonštrukciu cesty II/571 použije BBSK finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie z programu IROP. Vysúťažená cena diela predstavuje viac ako 2,54 milióna eur s DPH, zhotoviteľom rekonštrukcie bude spoločnosť Eurovia SK. Výsledky kontroly verejného obstarávania zo strany riadiaceho orgánu očakáva BBSK v druhej polovici októbra, v prípade priaznivého výsledku bude nasledovať odovzdanie staveniska. Začiatok stavebných prác bude závisieť aj od poveternostných podmienok, práce by však mohli odštartovať ešte koncom tohto roka.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2016
Na opravu cesty Tále-Srdiečko vyčlenili poslanci 300 000 eur
Na opravu vybraných úsekov nízkotatranskej cesty II. triedy Tále-Srdiečko v okrese Brezno, vedúcej na južné svahy Chopku, vyčlenili poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) 300 000 eur.
viac
11.11.2020
Pre obchádzkovú trasu na Muráni platí nový harmonogram pre prejazd
Súčasťou rekonštrukčných prác na poškodenom úseku cesty medzi Muráňom a Prednou Horou je aj úprava obchádzkovej trasy, ktorá vedie cez Národný park Muránska planina. Spoločnosť Skanska SK už s prácami začala, do ich ukončenia platí na obchádzke nový harmonogram prejazdu.
viac
21.05.2021
Na uzavretú cestu pri Utekáči vyslal kraj geostatika
Cesta III/2724 je momentálne uzavretá pre všetku dopravu, o jej sprejazdnení aspoň v jednom jazdnom pruhu rozhodne statik. Cestu medzi Sihlou a Utekáčom má kraj ambíciu kompletne zrekonštruovať z eurofondov, práce by mohli začať ešte tento rok.
viac
21.06.2021
Stredná odborná škola vo Fiľakove sa môže pochváliť špičkovými dielňami
Spolu viac ako 1,1 milióna eur z dvoch projektov sa podarilo získať Strednej odbornej škole - Szakkӧzépiskola Fiľakovo. Z nich kompletne vynovila dielne praktického vyučovania, ktoré dnes slávnostne otvorili. Žiaci sa tak môžu vzdelávať na špičkových strojoch a získať lepšie uplatnenie v praxi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.71 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.52 %