Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
06.06.2022 12:35

Bašta už roky chátra, Lesy SR hľadajú partnerov na jej využitie


Na archívnej snímke bašta v západnej línii mestského opevnenia pri Domanovom parku vo Zvolene 10. apríla 2021. Snímka zdroj: (tasr).


Stredoveká bašta, ktorá bola kedysi súčasťou mestského opevnenia Zvolena a ktorú koncom minulého storočia zrekonštruovali, sa už roky nevyužíva a pomaly chátra. Štátny podnik Lesy SR, ktorý ju vlastní, stále nenašiel kupca či nájomcu.


Všetci doterajší záujemcovia od svojich zámerov postupne upustili.

"Aktuálne sa zaoberáme možnosťou ďalšieho využitia objektu. Hľadáme partnerov na možnú spoluprácu," uviedla pre TASR hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Podľa nej v roku 2015 prejavila o prenájom priestorov záujem armáda - letisko Sliač. "Prenájom objektu však nakoniec nebol realizovaný. Záujem o priestory prejavilo aj združenie Rondel, plánovali prezentáciu obnovy hradu Čabraď, čo sa taktiež nestalo," priblížila potenciálnych záujemcov.

Priestor sa už dlhší čas nevyužíva. Chýbajú tam podlahy, schody, sú tam nedokončené toalety. Ten, kto by si baštu prípadne prenajal, musí do nej aj investovať. Baštu si koncom uplynulého storočia prenajal a zrekonštruoval Ján Doman, syn Alexandra Domana, po ktorom je pomenovaný park, kde sa objekt nachádza. Podľa zmluvy s vtedajším Vlastivedným múzeum (teraz Lesnícke a drevárske múzeum) mal baštu zrekonštruovať a bez povinnosti platiť nájom mal možnosť využívať ju desať rokov.

Predpokladané náklady na obnovu mali dosiahnuť vtedajšie tri milióny slovenských korún, pričom stavba mala slúžiť ako obchodné zastúpenie nájomcu a tiež na kultúrne účely. Doba nájmu mala začať plynúť od termínu uvedenia objektu do prevádzky.

Stavba však nebola dodnes skolaudovaná. Doman baštu síce zrekonštruoval, no od dohody napokon ustúpil a požiadal štát o preplatenie nákladov na obnovu. Pred niekoľkými rokmi k dohode a vyrovnaniu aj došlo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2016
Na Donovaloch sa bude súťažiť o titul Naj horár
Po roku sa na Donovaloch opäť stretnú najlepší slovenskí lesníci, ktorí už po 12. raz zabojujú o víťazstvo v tradičnej súťaži Naj horár.
viac
10.07.2018
Legendárnemu Ladislavovi Chudíkovi osadili na Hájnom grúni pamätník
Slovenskú hereckú legendu Ladislava Chudíka pripomína pamätník, ktorý na jeho pamiatku osadili Lesy SR, š.p. v spolupráci s obcou Hronec v prostredí Hájneho grúňa. Toto miesto, ktoré bolo jeho obľúbeným, leží vysoko nad umelcovou rodnou obcou Hronec.
viac
23.10.2020
Lesníci sú v tejto sezóne za nulovú kvótu pre lov vlka dravého
Štátny podnik Lesy SR je za nulovú kvótu pre lov vlka dravého v sezóne 2020-2021. Iformovala o tom Marína Debnárová, vedúca odboru komunikácie Lesov SR.
viac
18.11.2020
Do zberu šípok sa zapojilo takmer 1300 detí
Do štvrtého ročníka Zberu šípok spoločne s Lesmi SR sa zapojilo 217 tried v rámci 23 materských a základných škôl (ZŠ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %