Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
16.09.2022 08:25

Bratislava pripravuje priamy prenos zo zapečatenia časovej schránky


Na archívnej snímke všetko, čo sa nachádzalo v časovej schránke 21. októbra 2021 v Bratislave. Snímka zdroj: (tasr).


Hlavné mesto pripravuje na 20. septembra priamy prenos zo zapečatenia novej časovej schránky, ktorá sa vráti do zreštaurovanej sochy Archanjela Michala.


Tá bude začiatkom októbra osadená naspäť na vrchol Michalskej veže v Bratislave, ktorá prechádza generálnou rekonštrukciou. Informuje o tom na sociálnej sieti.

"Počas online streamu predstavíme novú časovú schránku a spolu s ňou aj nový obsah, ktorý sa na začiatku októbra vráti na vrchol veže do zreštaurovanej sochy sv. Michala," približuje bratislavský magistrát.

Do časovej schránky by sa mali vrátiť niektoré z pôvodných predmetov, ktoré boli objavené pri otvorení pôvodnej časovej schránky po viac ako 170 rokoch vlani v októbri. Zároveň by tam mal byť vložený predmet, ktorý bude pripomínať súčasnosť. Vzísť mal z nedávneho online hlasovania verejnosti, ktorá vyberala zo štyroch návrhov. Do finále sa dostala kapsula s DNA Bratislavy (semená vybraných stromov, pôda z mestských lesov a podobne), mapa liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD), mapa Bratislavy i vízia Bratislavy, teda futuristická pohľadnica mesta a jeho podoby o približne 200 rokov.

O tom, čo bude do schránky vložené, ale aj o tom, aké je jej posolstvo či ako pokračuje obnova Michalskej veže, budú diskutovať zástupcovia hlavného mesta, Múzea mesta Bratislavy (MMB), Archívu mesta Bratislavy či spoločnosti Pamarch, ktorá obnovu realizuje. Reštaurátor Stanislav Kožela zároveň v historických priestoroch Starej radnice schránku zapečatí, čím bude jej obsah uchovaný pre ďalšie generácie.

V utorok (13. 9.) sa zároveň začala posledná fáza reštaurovania sochy Archanjela Michala. "Sochu poznáme ako medenú, skorodovanú do zelenej farby. Počas prebiehajúceho výskumu sa ukázalo, že socha bola zlátená. Preto sa pristúpilo k pozláteniu sochy," uviedla Katarína Selecká z MMB. Do 26. septembra môže verejnosť na nádvorí Apponyiho paláca možnosť vidieť naživo prácu reštaurátorov na zlátení sochy.

Michalská veža prechádza v súčasnosti generálnou opravou, prihliada sa na jej pôvodnú barokovú podobu, ktorú získala prestavbou v roku 1758. S ukončením rekonštrukčných prác sa počíta do konca roka 2022. Michalská veža je najzachovanejšou časťou mestského opevnenia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.07.2016
Na jeseň má pod Kamzíkom vyrásť vyhliadková veža
Pod bratislavským Kamzíkom, v rekreačnom areáli Americké námestie, má v tomto roku vyrásť drevená vyhliadková veža. Mestské lesy v Bratislave predpokladajú, že by tak mohlo byť už v októbri.
viac
04.04.2020
Veža kostola v Horných Opatovciach má novú strechu
Vežu Kostola sv. Vavrinca v Horných Opatovciach (okres Žiar nad Hronom) zahaľovalo v uplynulých týždňoch lešenie. Dôvodom boli práce na oprave jej strechy.
viac
10.08.2022
Generálna obnova Michalskej veže prihliada na jej barokovú podobu
Generálna obnova Michalskej veže pokračuje, pri obnove vonkajších i vnútorných priestorov sa prihliada na jej pôvodnú barokovú podobu, ktorú získala prestavbou v roku 1758.
viac
10.11.2022
Na rekonštruovanú Michalskú vežu sa vrátia zvony
Na Michalskú vežu v Bratislave, ktorá prechádza generálnou rekonštrukciou, sa vrátia aj zvony. Osadia ich vo štvrtok (10. 11.). Väčší z nich zrekonštruovali, menší je vernou kópiou pôvodného, ktorého oprava nebola pre jeho značné poškodenie možná.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %