Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
06.06.2023 03:20

Autobusy s cyklonosičmi budú premávať v piatich lokalitách


Ilustračná snímka: (tasr).


V piatich lokalitách Prešovského kraja budú od začiatku júla do konca augusta počas víkendov premávať autobusy s cyklonosičmi. Prešovský samosprávny kraj (PSK) ich predstavil v utorok.


Ide o novinku, ktorá má podporiť cykloturistiku a prepravu bicyklov k vybraným turistickým destináciám na území kraja.

Konkrétne pôjde o päť trás, Prešov - Zlatá Baňa, Sabinov - Drienica, Stará Ľubovňa - Červený Kláštor, Vranov nad Topľou - Domaša, rekreačná oblasť Dobrá a Snina - Nová Sedlica.

"Plánujeme urobiť určitú nadstavbu a to je objednávkový rezervačný systém. Keď sa cyklisti postavia so svojím bicyklom na autobusovú zastávku, bude pre nich voľné jedno miesto pre ich bicykel na tomto cyklonosiči," uviedol predseda PSK Milan Majerský s tým, že zatiaľ sú cyklonosiče na piatich autobusoch. V prípade záujmu ich plánujú zaviesť i na ďalšie spoje.

Nakladať bicykel na nosič si budú sami cyklisti za asistencie vodičov. "Hmotná zodpovednosť je vždy od závislosti toho subjektu, ktorý spôsobí dopravnú nehodu. Čiže ten, kto spôsobí dopravnú nehodu, je hmotne zodpovedný nielen za bicykel na stojane, ale aj za samotný stojan a autobus, ktorý by bol prípadne poškodený," vysvetlil Majerský.

Náklady na päť stojanov predstavujú sumu 25 000 eur a kraj ich financoval z vlastných zdrojov. Službu budú poskytovať traja dopravcovia, SAD Prešov, Bus Karpaty a SAD Humenné.

"Čo sa týka SAD Prešov, tak my ich budeme využívať v rámci dvoch spojov. Prvá trasa je Prešov - Zlatá Baňa, kde sú cyklotrasy v celkovej dĺžke okolo desať kilometrov a druhý spoj bude Sabinov - Drienica, kde sú tri cyklotrasy v priemere s dĺžkou nejakých 16 kilometrov," povedala generálna riaditeľka SAD Prešov Oľga Ištvanová.

"Ja si myslím, že je to veľmi dobrá služba. Nie všetci sme rovnako zdatní a ten autobus môže napomôcť napríklad do kopca, že nás vyvezie, a potom sa následne spustíme z tých hôr našich. Ja to určite využijem," dodal cyklista Lukáš Jaklovský.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.07.2021
Letné turistické spoje v PSK sú späť
Prešovský samosprávny kraj (PSK) aj tento rok prichádza so špeciálnymi letnými spojeniami. Turisti sa tak ľahšie dostanú na Domašu, k Ľubovnianskemu hradu, do Pienin i na severovýchod Slovenska. Sezónne spoje môžu využiť počas celého leta až do septembra.
viac
06.03.2023
Verejnosť sa môže zapojiť do fotografickej súťaže Choď a foť
Verejnosť sa môže zapojiť do fotografickej súťaže o najkrajšie zábery Prešovského kraja s názvom Choď a foť. Fotosúťaž každoročne vrcholí vernisážou putovnej výstavy zostavenej z víťazných a finálových fotografií.
viac
28.04.2023
Cyklobusy v ŽSK budú premávať do piatich cykloturistických destinácií
Cyklobusy začnú v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) premávať v sobotu (29. 4.). Dvaja dopravcovia zabezpečia počas sezóny ich trasy do piatich cykloturistických destinácií. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.
viac
27.06.2023
Vo Výzve poslancov PSK zastupiteľstvo rozdelilo viac ako dva milióny eur
Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK) rozdelilo v pondelok viac ako dva milióny eur vo Výzve poslancov PSK za tento rok. V šiestich rôznych programoch poslanci schválili celkovo 715 žiadostí o pridelenie dotácií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %