Streda 29.05.2024
Dnes má meniny 
Vilma
°C
26.01.2016 10:00

Aj odpad môže pomáhať. Mesto Nové Zámky uľahčí život ľuďom v núdzi


Drevený odpad pomôže ľuďom v núdzi. (Foto: Wikimedia Commons)


Mesto Nové Zámky sa rozhodlo pomôcť svojim obyvateľom. Prostredníctvom projektu s názvom ,,Spoločne pre prírodu“ v spolupráci s hlavným projektovým partnerom, mestom Mosonmagyaróvár, ponúka obyvateľom príspevok na vykurovanie vo forme drevených brikiet či palivového dreva.


Vykurovací materiál začalo mesto od februára 2014 vyrábať prostredníctvom svojej príspevkovej organizácie Novovital. Ako uviedol riaditeľ organizácie Imrich Budinský pre odpady-portal.sk, vykurovací materiál sa získava z drevného odpadu, ktorý je vyzbieraný v meste či z náletových drevných porastov. Takýto biologický odpad sa neskôr zoštiepkuje a je prevezený na jeho ďalšie spracovanie do výrobnej haly.

Kto má na príspevok nárok?

Mestskí poslanci ešte v decembri minulého roku schválili zmeny, na základe ktorých bude mať na príspevok nárok poberateľ starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, vdovského/vdoveckého dôchodku a invalidného dôchodku, a to v prípade, že príjem na osobu neprekročí sumu 430 eur. Pôvodne nemohol príjem žiadateľa na osobu prekročiť sumu 396,18 eur. Príspevok na bezplatné rozdelenie vykurovacieho materiálu sa rovnako týka aj osôb v núdzi a poberateľov pomoci v hmotnej núdzi a príspevkov. Mesto vykurovací materiál okrem jeho poskytovania sociálne znevýhodneným obyvateľom využíva aj na vykurovanie zariadení, ktoré spravuje.

Získanie príspevku na vykurovanie je podmienené niekoľkými požiadavkami:

- Trvalý pobyt v meste Nové Zámky

- Poberateľ musí preukázateľne žiť v rodinnom dome či v záhradkárskej osade, pričom je vykurovanie zabezpečované tuhým palivom

- Je potrebné predložiť potvrdenie – poberatelia v hmotnej núdzi predkladajú potvrdenie z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi, poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku predkladajú potvrdenie o vyplácanej výške dôchodku

Tlačivo so žiadosťou o poskytnutie príspevku na vykurovanie je možné získať na internetovej stránke mesta Nové Zámky.

Autor: (red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2024
Poriadok v Hurbanove zabezpečujú aj Miestne občianske a preventívne služby
Od mája v Hurbanove opäť fungujú Miestne občianske a preventívne služby. Dve štvorčlenné hliadky budú na území mesta dohliadať na dodržiavanie pravidiel občianskeho spolunažívania a prispievať k zníženiu kriminality, informovala radnica. Projekt potrvá do októbra 2026.
viac
23.05.2024
Školská inšpekcia zverejnila informácie týkajúce sa základných umeleckých škôl
Pätina elokovaných pracovísk kontrolovaných ZUŠ nie je zaradená v Sieti škôl a školských zariadení SR
viac
24.05.2024
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na ich recykláciu
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na recykláciu. Dôvodom je aj to, že sklo končí v komunálnom odpade. Vyplýva to z vyjadrenia spoločnosti na recykláciu obalového skla Vetropack Nemšová a jej generálneho riaditeľa Borisa Sluku.
viac
24.05.2024
Začínajú sa Dni mesta Zvolen, trvať budú dva dni
Pod Pustým hradom sa v piatok začínajú Dni mesta Zvolen 2024, na námestí budú trvať aj počas soboty (25. 5). Súčasťou programu budú umelecký súbor Lúčnica, jarmok tradičných remesiel i diskotéka pod holým nebom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %