Pietny akt pri pamätníku
Hold rumunským vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska, vzdal aj minister obrany Peter Gajdoš.
Pre väčšinu z nás je dnes rozsah hrôz a utrpení II. svetovej vojny vzdialenými dejinami, ktoré presahujú našu osobnú predstavivosť.
Smútok, úcta a vyjadrenie nesmrteľnej vďaky sprevádzali Spomienkové stretnutie pri príležitosti 73. výročia oslobodenia obce Senohrad a priestoru Oremovho Lazu v mrazivom dni 23. februára 2018.
Stáva sa už tradíciou, že si pripomíname na obete II. svetovej vojny a ťažko vydobytú slobodu a mier. Prvýkrát takéto spoločne organizované spomienkové stretnutie bolo v roku 2017.
Pietne akty kladenia vencov organizuje MO SR a obec Senohrad so spomienkou na osloboditeľov - vojakov rumunskej armády, ktorí v okolí Senohradu a priestoru Oremovho Lazu položili svoje životy.
Vážime si účasť ministra obrany SR Petra Gajdoša, predsedu výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Antona Hrnka, veľvyslankyne Rumunska Steluty Arhire, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generála Milana Maxima, tajomníka Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliama Longauera a ďalších hostí z Vojenského útvaru Lešť. Na pietnom akte sa zúčastnili zástupcovia štátnych orgánov z okresu Krupina, poslanec BBSK a zástupcovia samospráv.
Minister obrany Peter Gajdoš predniesol príhovor, v ktorom o. i. povedal: „Z dejín sa treba poučiť, a preto je dôležité, aby sme ich aj poznali. No nielen my, ktorí o hrôzach vojny vieme z rozprávania našich rodičov, starých rodičov, dedov, ale aj generácie, ktoré vojnu poznajú, našťastie, už iba z učebníc. Mladí ľudia musia vedieť, že územie Slovenska oslobodili vojaci Červenej armády predovšetkým spolu s rumunskými a československými jednotkami.“
Následne sa k účastníkom spomienkovej slávnosti prihovorili aj ďalší hostia.
Spomienky na prechod frontu v obci Senohrad a slová úcty a vďaky obetiam II. svetovej vojny a osloboditeľom - vojakom sovietskej a rumunskej armády - odzneli v príhovore starostky obce Senohrad Oľgy Bartkovej pri pamätnej tabuli venovanej obetiam II. svetovej vojny a vojakom rumunskej armády.
Vzácnych hostí sme privítali na obecnom úrade, kde sa uskutočnil aj slávnostný zápis do pamätnej knihy obce.
Minister obrany sa prihovoril slovami: „Každý jeden občan by mal vedieť, že sloboda nie je zadarmo a naši starí otcovia a staré mamy za ňu v mnohých prípadoch zaplatili tým najcennejším, svojím životom. Na to nesmieme nikdy, ale skutočne nikdy zabudnúť.“
Starostka obce sa ministrovi Petrovi Gajdošovi poďakovala za spoluprácu pri organizovaní spomienkového stretnutia, lebo takto približujeme občanom, hlavne mladým ľuďom, históriu nielen našej obce, ale aj celého nášho národa - históriu hrôz II. svetovej vojny.
Dôstojný pietny akt kladenia vencov sa konal v Centre výcviku Lešť pri pamätníku rumunskej armády, kde sslova opäť ujal minister obrany Peter Gajdoš, následne sa účastníkom prihovorili aj veľvyslankyňa Rumunska v SR Steluta Arhire a predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.
V hlbokej úcte sme spomínali na všetkých, ktorí sa neváhali postaviť proti fašizmu v najväčšom a, dúfajme, že i poslednom celosvetovom vojnovom konflikte.