Utorok 26.09.2023
Dnes má meniny 
Edita
°C
26.04.2019 09:25

Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky


Ilustračný výrez plagátu


Salaš Zbojská Zbojnícky dvor Vás v nedeľu 5. mája srdečne pozývame na tradičné podujatie, unikátne svojim charakterom, ktorým spoločne obnovíme tradície spred 100 rokov spojené so salašníctvom.


Salaš Zbojská, Matica Slovenská spolu s oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE pripravili podujatie Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky, ktoré sa uskutoční v areáli Salaša Zbojská, medzi Obcou Pohronská Polhora a mestom Tisovec. Podujatie je oslavou našich predkov, valachov a ich kultúry, pôvodnej valaskej  gastronómie, jej umenia a rozmanitostí v sprievode bohatého kultúrneho programu. Dátum nie je náhodný. Vynimočné obdobie v roku sa spája s prvým vyháňaním oviec na pašu. ,,Juraj otvára zem bylinám a hadom". V tejto tradícii sa bude niesť aj nedeľný program. Zrána prídu valasi so svojimi ovcami z okolitých chotárov, stáda oviec sa spoja, zamiešajú a požehnajú pri Kaplnke Sv. Juraja priamo na Salaši Zbojská. Tradičným aktom bude sprevádzať pán Martin Tesák. Následne sa ovce prvý krát vyženú sa pašu a odídu s valachmi, ktorí sa budú o ne starať a chrániť och po celý poľnohospodárky rok. Hostia sa môžu ďalej tešiť na program, počas ktorého sa predstavia na  Salaši Zbojská a areali Halaša: Janoštinovci - rozprávanie o zvykoch na Orave a piesne Štefánikovci - rozprávanie o zvykoch a piesne ZAF- Pohronci - rozprávanie a piesne Priechod FS Heľpan a chlopi - rozprávanie a piesne s tancom Marian Čupka Valaské súťaže pre deti

Sprievodný program:

Remeselné trhy Animácie v nadväznopsti na valaskú kultúru Jazda na koníkoch

Na čom si pochutíte?

Hostia budú mať možnosť ochutnať pôvodnú valaskú kuchyňu z domácej produkcie Salaša Zbojská od výborných ovčích syrov, bryndze, pečenú baraninku, či  Tľapkance, Tisovské šúľance a nielen to.

Veríme, že spoločne prežijeme krásny deň a uctíme si ducha našich predkov. Všetci sú vítaní v krojoch, podujatie bude prebiehať v čarovnom prostredí salaša, preto si nezabudnite zobrať deky a vychutnať čerstvý vzduch priamo pod holým nebom za sprievodu bečania oviec a štrngania zvoncov.

Vstupné zadarmo!

 

Autor: (SZ-MS-OOCR-región Horehronie)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.03.2017
Výstavu venovali zosnulému etnografovi Jánovi Podolákovi
Výstavu „Valaská kolonizácia ... samostatne a pritom spoločne“ venovali zosnulému etnografovi Jánovi Podolákovi. Výsledkom projektu „Spoločne bez hraníc“ je aj 24 kusov výstavných bannerov, pojednávajúcich o rozmanitých prejavoch valaskej kolonizácie v pohraničných oblastiach Slovenska a ČR.
viac
27.06.2020
Rodiny s deťmi budú môcť cestovať autobusom za 1 euro
Trnavská župa pripravila pre dospelých s deťmi tzv. rodinný cestovný lístok. V prímestskej autobusovej doprave budú môcť cestovať za symbolické 1 euro. Je to ďalší z krokov, ktorým župa podporuje cestovný ruch a propaguje strávenie tohtoročného leta na svojom území.
viac
04.11.2020
Pribudnú pamätné dni aj štátny sviatok
Zoznam pamätných dní a štátnych sviatkov sa upraví. Rozšíri sa o štyri pamätné dni, medzi nimi napríklad 24. jún ako Deň pamiatky obetí komunistického režimu.
viac
11.06.2022
Na Radničnom námestí v Bardejove si pripomenú Deň Rusínov na Slovensku
Rusínska obroda na Slovensku a jej partneri si v Bardejove pripomenú Deň Rusínov na Slovensku. Hlavný program v rámci celonárodných osláv sa uskutoční v nedeľu (12. 6.) na Radničnom námestí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %