Nedeľa 22.12.2024
Dnes má meniny 
Adela
°C
27.09.2024 12:05

23 percentná DPH je pre cestovný ruch likvidačná


Ilustračná snímka: Liptovske muzeum v Pribyline


Podnikatelia v cestovnom ruchu aj organizácie cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách a na Liptove považujú informácie o uvalení 23% DPH na ubytovanie za likvidačné. DPH sa prirodzene premietne do cien a tým sa zníži konkurencieschopnosť Slovenska voči krajinám V4 a iným turistickým destináciám.


Regióny sa tiež obávajú nárastu šedej ekonomiky v službách cestovného ruchu.

Nárast DPH na ubytovanie a služby cestovného ruchu na 23 % je pre cestovný ruch veľmi zlá správa. „Ubytovanie je kľúčové z hľadiska spotreby návštevníkov v turistickej destinácii. Základným vkladom pre činnosť organizácií cestovného ruchu (OCR) a rozvoj samospráv je ubytovanie a vybraná daň z ubytovania. Jej nižší výber znamená menej peňazí do rozpočtu OCR, nižšie čerpanie na aktivity v regióne, nižšiu atraktivitu destinácie a v konečnom dôsledku nižšiu návštevnosť. Pritom treba spomenúť aj fakt, že výkonnosť Slovenska stále nedosahuje výsledky roku 2019. Navýšenie sadzby DPH na dvojnásobok, by nás nenávratne vzdialilo od cien v susedných krajinách. Výsledky dopadovej štúdie ukazujú, že dramatické navýšenie DPH na ubytovanie, by vzhľadom na pokles v počte prenocovaní, viedlo k výpadku vybratej miestnej dane na celom území Slovenska vo výške 8,3 milióna eur za rok. Všetko toto by malo zásadný dopad aj na fungovanie našich organizácií cestovného ruchu,“ povedala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION VYSOKÉ TATRY Lucia Blašková.

Destinácie vnímali už v júli tohto roku slabšiu návštevnosť a preto počas leta pristúpili aj k analýze cien. „Výsledky cenovej analýzy našich ubytovacích zariadení z leta 2024 v porovnaní s tradičným trhom V4 ukázali, že ak penzióny ešte majú porovnateľné ceny s Maďarskom či Poľskom, pri 3* hoteloch máme porovnateľné ceny už iba s Českom. Pri 4* štandarde už nevieme konkurovať žiadnej z krajín V4 ani pri terajšej 10% sadzbe DPH na ubytovanie. V porovnaní s Maďarskom sme o 27% drahší a oproti Poľsku o 7%. Nechceme sa vyhovárať, my vnímame potrebu konsolidácie verejných financií, ale bojíme sa likvidácie turizmu. Vyspelé ekonomiky majú DPH na služby omnoho nižšiu a vedia prečo. Chceme o zákazníkov zo Slovenka aj zahraničia zabojovať, máme krásnu krajinu a záleží nám na tom, aby u nás turizmus prekvital,“ zdôraznila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Regióny sa obávajú aj nárastu šedej ekonomiky. Namiesto toho, aby Slovensko podiel cestovného ruchu na HDP krajiny zvyšovalo, tak môže nastať opak. V dôsledku dramatického nárastu DPH, ktorá automaticky zníži konkurencieschopnosť cestovného ruchu Slovenska a tlaku na rast nelegálneho ubytovania, sa zníži výber daní a podiel cestovného ruchu na HDP krajiny bude iba klesať.

„Mnohí z nás ešte dodnes bojujú so splácaním covidových úverov, odložených sociálnych odvodov či neuhradených faktúr za energie. Všetci ako tu stojíme bojujeme za zvýšenie počtu kartových transakcií, za znižovanie daňovej medzery, zvýšenie atraktívnosti zamestnávateľov v cestovnom ruchu a pomáhame ako sa dá. Plne podporujeme asociáciu hotelov a reštaurácií Slovenska a veríme, že sa podarí rozumnými argumentmi a faktami presvedčiť všetkých kompetentných o správnosti nášho návrhu. Cestovný ruch, predovšetkým hotelierstvo a gastronómia, majú už dnes vysoký podiel mzdových nákladov na celkovom obrate. Keďže mzdy nie sú odpočítateľnou položkou DPH, tak je výsledok odvodu DPH v cestovnom ruchu vždy vyšší ako v iných odvetviach. Tie majú náklady na mzdy percentuálne omnoho nižšie ako cestovný ruch, preto vyššiu DPH až tak markantne nepocítia,“ konštatuje Matej Matejka, predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách.

Slovensko je nádherná krajina, plná skvelých ľudí a prírodných ako aj kultúrnych bohatstiev. Cestovný ruch je sektor, ktorý má obrovský potenciál na rast, a potrebuje spoločnú cestu so všetkými zainteresovanými, aby jeho podpora išla tým správnym smerom.

Autor: (ts – REGION LIPTOV, REGION VYSOKÉ TATRY)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.10.2016
Bojnice majú z turizmu asi 330 000 eur, do rozvoja dávajú len dve percentá
Sumu vo výške asi 330 000 eur za rok prináša každoročne do rozpočtu kúpeľného mesta Bojnice cestovný ruch. Do rozvoja turizmu v súčasnosti investuje samospráva dve až tri percentá z tejto sumy, v budúcnosti by to malo byť zaužívaná tretina až štvrtina.
viac
29.12.2016
Nových 7 divov Slovenska 2016
Slováci si vybrali nových 7 divov Slovenska. Spolu 2 070 respondentov udelilo jednotlivým prírodným a historickým krásam našej krajiny 12 503 hlasov.
viac
28.12.2017
Regionálna karta prinesie návštevníkom Slovenského raja výhody
Každý, kto sa ubytuje v niektorom z partnerských ubytovacích zariadení v regióne Slovenského raja aspoň na dve noci, získa od 1. januára 2018 zdarma regionálnu turistickú kartu Slovenský raj & Spiš.
viac
25.03.2018
Sviatky jari na Liptove
Na Liptove si dovolenkári užijú sviatky jari nielen v tradičnom šate, ale aj v neočakávaných podobách. V Malinom Brde sa bude v retro štýle lyžovať zadarmo, na Chopok bude voziť maxi kraslica, v Tatralandii okrem morskej vody chystajú aj hľadanie tropického ovocia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.39 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.01 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %