Nedeľa 05.05.2024
Dnes má meniny 
Lesia, Lesana
°C
31.03.2022 10:35

V Starom Meste by mohlo pribudnúť Námestie Márie Terézie


Snímka zdroj: (bratislavskenoviny.sk).


V bratislavskom Starom Meste by mohlo vzniknúť Námestie Márie Terézie. Takto by sa mala premenovať časť Námestia Eugena Suchoňa a časť Palackého ulice.


Návrh na premenovanie verejného priestoru schválili v utorok miestni poslanci, odobriť ho musí ešte bratislavské mestské zastupiteľstvo.

Mestská časť takto reaguje na žiadosť odvolávajúcu sa aj na petíciu z roku 2019. Žiadateľom je Klub otcov O dve osem pri Základnej škole (ZŠ) Matky Alexie, pod petíciou sú podpísané napríklad aj Kanonistky sv. Augustína rehole Notre Dame. Pripomínajú, že kláštor a dievčenskú školu Notre Dame navštívila Mária Terézia niekoľkokrát spolu s manželom. Blízky vzťah panovníčky k škole má naznačovať aj obsah 17 listov, ktoré sa zachovali a sú uložené v Archíve mesta Bratislavy.

Vonkajšia škola bola ľudovou všeobecnou školou pre dievčatá. Vnútorná škola bola v podstate súkromná internátna škola pre šľachtické dievčatá pochádzajúce z rôznych častí habsburskej monarchie, ale aj z iných európskych štátov. Kanonisky postupne zriadili rozsiahly dievčenský vzdelávací ústav, v ktorom sa mohli vzdelávať aj neurodzené dievčatá.

Návrh prešiel zastupiteľstvom aj napriek tomu, že niektorí poslanci poukázali na to, že hoci ide o "sympatický návrh", malo by sa nájsť dôstojnejšie a honosnejšie miesto. Poslanec Peter Osuský poznamenal, že za čias Márie Terézie išlo o prvý vážny vklad do vzdelania a prvý krok od "negramotnosti a tuposti". Podľa poslankyne Petry Hitkovej netreba zabúdať na to, že Mária Terézia zaviedla povinnú školskú dochádzku už v 18. storočí.

V súvislosti s premenovaním sa mestská časť už v minulosti obrátila aj na Ministerstvo vnútra SR so žiadosťou o výklad, či verejný priestor môže byť takto pomenovaný. Odvolala sa na nariadenie "ministra s plnou mocou pre správu Slovenska a bratislavského župana Samuela Zocha" z roku 1919, ktorým sa zakazuje pomenúvanie verejných priestranstiev po Habsburgovcoch. Rezort vnútra vo svojom stanovisku uviedol, že text nariadenia sa zachoval len vo forme plagátu uloženého v Archíve mesta Bratislavy. Podľa ministerstva sa tak nedá potvrdiť nielen jeho existencia, ale ani platnosť, zachovaný text nie je podľa neho právne záväzným a nepotvrdzuje existenciu i platnosť uznesenia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2016
Francúzsky deň ponúkne hudbu i gastronómiu
V Bratislave bude možné opäť zažiť oslavy francúzskeho štátneho sviatku. Vo štvrtok 14. júla sa na Hlavnom námestí môžu obyvatelia a návštevníci hlavného mesta Slovenska zoznámiť s francúzskou kultúrou i špecialitami francúzskej gastronómie.
viac
21.12.2016
Silvestrovať sa bude tento rok na Hviezdoslavovom námestí
Ani tento rok hlavné mesto nezaháľalo, čo sa týka príprav na tohtoročný Silvester, aby všetkým Bratislavčanom aj návštevníkom mesta prinieslo veľa radosti a potešenia.
viac
01.10.2020
Štyri verejné priestory v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto dostanú meno
Štyri staromestské verejné priestory, ktoré boli doteraz bezmenné, budú mať svoje mená.
viac
30.11.2021
Časť staromestských poslancov chce novú ulicu pomenovanú po Satinskom
V Bratislave by sa mala nájsť nová ulica či miesto, ktoré by bolo hodné niesť meno obľúbeného umelca Júliusa Satinského. Volá po tom časť staromestských miestnych poslancov z klubu Team Vallo pre Staré Mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %