Nedeľa 21.10.2018
Dnes má meniny 
Uršuľa
11°C Bratislava
08.11.2017 01:38

V Starej Ľubovni vzniklo školiace stredisko pre mladých včelárov


Na snímke vysadené mladé stromčeky v školiacom stredisku mladých včelárov, ktoré vytvoril Slovenský zväz včelárov v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni. Snímka zdroj: (Adriana HUDECOVÁ, tasr).


Slovenský zväz včelárov vytvoril v skanzene Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni miesto, kde sa ľudia môžu oboznámiť s včelárstvom ako remeslom. Projekt sa uskutočnil vďaka podpore grantového programu Zelené oázy, na ktorom spolupracuje Nadácia Ekopolis so spoločnosťou Slovnaft.


Zámerom projektu Školiace stredisko mladých včelárov bolo vytvoriť v skanzene priestor s ukážkou tradičného včelárstva na dedine, návrat do minulosti, kedy každá škola mala svoj sad s ovocnými stromami, o ktorý sa staral učiteľ.

V areáli skanzenu bol vysadený ovocný sad s tradičnými drevinami a zátišie s ovocnými kríkmi. Oddychové miesta, neskôr v tieni stromov, budú využívať návštevníci skanzenu na oddych s krásnym výhľadom na Ľubovnianský hrad. Vďaka podpore z programu Zelené oázy vytvorili pracovníci skanzenu miesto s lavičkami, kde budú prebiehať prednášky spolu s ukážkami pri úľoch a taktiež osadili informačné tabule s vysvetlením roku včelára a životom včely. V ich blízkosti sa nachádza interaktívna drevenica s tradičnou pecou, kde bude možné ukázať aj výrobu včelých produktov s odbornou prednáškou pre základné a stredné školy a  včelárske kurzy.

„Pevne verím, že miesto vytvorené vďaka Nadácii Ekopolis v rámci projektu Zelené oázy bude využité nielen včelármi zo Starej Ľubovne, ale aj širokou verejnosťou návštevníkov skanzenu,” uvádza Dušan Janický, správca skanzenu.

Autor: (Nadácia Ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2016
Program Zelené oázy priniesol podporu 21 zeleným projektom
V 10. ročníku grantového programu Zelené oázy, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť Slovnaft, a. s., získalo 21 projektov podporu v celkovej výške 56-tisíc eur.
viac
13.04.2017
V roku 2017 ožije ďalších 23 zelených oáz po celom Slovensku
Revitalizácia parku, obnova náučného chodníka, vytvorenie komunitnej záhrady a ďalšie ekologické projekty sa zrealizujú vďaka grantovému programu Zelené oázy. V 11. ročníku, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a. s., získalo podporu 23 projektov v celkovej výške 56 000 eur.
viac
01.09.2017
K Soľnohradu vedie náučný chodník, poukazuje na vodné bohatstvo
Náučný chodník Vodná cesta na Soľnohrad, ktorý dnes otvorili v Ruskej Novej Vsi v Prešovskom okrese, vedie popri vodojeme, mokradi, potoku a troch studničkách. Upozorniť chce na vodné bohatstvo, ktoré cestu na tzv. Zbojnícky hrad lemuje.
viac
30.03.2018
Slovensko bude mať ďalších 26 zelených oáz
V 12. ročníku grantového programu Zelené oázy, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a. s., získalo podporu 26 projektov v celkovej výške 56-tis. eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.23 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.12 %