Sobota 04.05.2024
Dnes má meniny 
Florián
°C
18.08.2020 12:00

V Rákociho paláci si pripomenú rómsky holokaust


Snímka zdroj: (tasr).


Krajské múzeum v Prešove priblíži návštevníkom rómsky holokaust počas druhej svetovej vojny. Podľa etnografky Zuzany Andrejovej to bolo najtemnejšie obdobie v pohnutej histórii Rómov.


Interaktívna prednáška pod názvom Porraimos-rómsky holokaust sa uskutoční v rámci cyklu Čaj o piatej u Rákociho. Informoval o tom Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Problematike rómskeho holokaustu je v súčasnosti podľa Andrejovej venovaná minimálna vedecká i mediálna pozornosť. Múzeum si preto v rámci tohtoročných osláv 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny zvolilo práve túto tému. „Rómovia sa dostali do zoznamu rás a národov, ktoré mali byť vyvraždené. Presný počet všetkých obetí rómskeho holokaustu, podobne ako u židovských obetí, však nie je možné určiť,” povedala.

Jedným z opatrení Slovenského štátu namierených proti Rómom bolo podľa jej slov zakladanie táborov perzekučného charakteru. „Spočiatku to boli takzvané pracovné útvary. Prvé zriadilo ministerstvo vnútra v roku 1941 v Očovej a Moste na Ostrove,” vysvetlila Andrejová.

O rok neskôr bol podľa jej slov tým istým ministerstvom vybudovaný aj komplex takzvaných východoslovenských pracovných útvarov s ústredím v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou, ktorého vznik urýchlila výstavba železničnej trate Strážske – Prešov, kde väzni pracovali.      „O význame zriadeného pracovného útvaru v Hanušovciach svedčí aj skutočnosť, že slávnostne vyzdobený kaštieľ navštívil 6. júla 1942 osobne aj slovenský prezident Jozef Tiso, ktorý odovzdal spomínané zariadenie do užívania,” pripomenula Andrejová.

Ako dodala, neďaleko kaštieľa v lokalitách nazývaných – Baráky, Rybníky a Legáň boli vystavané barakové tábory s kapacitou okolo 500 osôb, pričom ďalšie vznikali napríklad v Lipníkoch a Nižnom Hrabovci.

Tému rómskeho holokaustu priblíži návštevníkom múzea Lucia Segľová z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove a zároveň aj Múzea kultúry Rómov na Slovensku zo Slovenského národného múzea v Martine. Podujatie sa uskutoční v stredu (19. 8.) o 17.00 h v Rákociho paláci, v ktorom múzeum sídli.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.08.2018
Obete rómskeho holokaustu si uctili výstavou a darovaním krvi
Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov si pripomenuli 2. augusta na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) výstavou Porraimos – rómsky holokaust. Cieľom podujatia bolo upozorniť verejnosť na to, že nacistické zločiny boli spáchané nielen na Židoch, ale aj na Rómoch.
viac
05.09.2019
Krajské múzeum v Prešove predstaví storočnicu skautov na východnom Slovensku
Nová výstava v Rákociho paláci mapuje sto rokov skautingu v Prešove a na východnom Slovensku. Návštevníci tu nájdu historické dokumenty, fotodokumentáciu a rôzne skautské predmety. Organizátorom výstavy je Východoslovenská oblasť Slovenského skautingu v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove.
viac
05.06.2020
V Rákociho paláci vystavujú unikátne dielo Jána Lazoríka
Krajské múzeum v Prešove predstaví autentické fotografie zberateľa hmotnej a duchovnej ľudovej kultúry šarišského regiónu Jána Lazoríka. Tie svojou témou približujú ťažký život roľníkov na východnom Slovensku ako aj náročnú cestu obilného zrna až k finálnemu produktu, chlebu.
viac
21.07.2021
Rákociho palác rozozvučia staré melódie aj Prešovský graduál
Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov ochutnávku zo svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove po prvýkrát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %