Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
04.08.2018 04:27

Obete rómskeho holokaustu si uctili výstavou a darovaním krvi


Snímka z výstavy.


Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov si pripomenuli 2. augusta na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) výstavou Porraimos – rómsky holokaust. Cieľom podujatia bolo upozorniť verejnosť na to, že nacistické zločiny boli spáchané nielen na Židoch, ale aj na Rómoch.


Výstavu, ktorá sa sústreďuje aj na vtedajšiu situáciu slovenských Rómov a vojenský Slovenský štát, otvorila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová, riaditeľ OZ inCem Peter Pollák a predseda PSK Milan Majerský.

 „Každý jeden Slovák by sa mal hanbiť, že aj toto sa udialo v dejinách slovenského národa. Niet väčšej hodnoty, ako je ľudský život, a preto by sme ho mali chrániť od počatia až po prirodzenú smrť v akejkoľvek rodine a národnosti. Som presvedčený o tom, že v Prešovskom samosprávnom kraji je dosť miesta pre všetkých. Preto by sme mali žiť ako jedna veľká rodina v jednom veľkom dome. Táto aktivita naozaj iba zvýrazňuje a podporuje to, že takýto holokaust sa nikdy nesmie zopakovať. A to nielen v slovenskej histórii, ale vôbec vo svete,“ uviedol župan Milan Majerský.

 Expozícia približuje aj pracovný tábor v Hanušovciach nad Topľou, v ktorom počas 2. svetovej vojny budovali Rómovia z celého Slovenska železnicu na trati Prešov – Strážske. V pracovnom útvare tvrdo pracovali a umierali za ťažkých neľudských podmienok.

 Súčasťou podujatia bolo aj dobrovoľné darovanie krvi. Cieľom bolo poukázať na fakt, že krv má rovnakú farbu, a to bez ohľadu na rasovú príslušnosť. Národná transfúzna spoločnosť odobrala darcom dohromady 5,4 litrov krvi.

 „Dnes sme mali možnosť aj darovaním krvi ukázať, že rovnako v rómskych telách koluje červená krv. Aj to je dôkazom toho, že sme si naozaj rovní a odlišnosti medzi nami sú len v tom, že ja mám tmavšiu pokožku,“ skonštatoval riaditeľ OZ inCem Peter Pollák.

 Počas výstavy sa predstavila i rómsko-slovenská evanjelizačná kapela F6, prítomní zároveň vzdali úctu obetiam holokaustu spoločnou modlitbou a minútou ticha. Organizátorom výstavy je občianske združenie inCem a Prešovský samosprávny kraj. Partnerom podujatia je Národná transfúzna služba Prešov. Výstava zostane prístupná verejnosti v priestoroch úradu do konca augusta.

 Noc z 2. na 3. augusta v roku 1944 sa zapísala do dejín ako jedna z najtragickejších. Pri likvidácií najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov Auschwitz-Birkenau vtedy zomrelo takmer 2900 Rómov a Sintov. Celoeurópsky odhad je ale 300-tisíc až pol milióna zavraždených Rómov.

 

Autor: Lea Heilová, oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2018
V Krajskom múzeu sprístupnili výstavu Koňare
Prešovčanom prischlo pomenovanie Koňare. V Krajskom múzeu v Prešove v týchto dňoch sprístupnia výstavu Koňare s podtitulom Tradícia chovu koní v Prešove a okolí. Jej autorom je Igor Lazorík. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 30. marca.
viac
02.10.2018
O týždeň sa v Prešove začína festival Pocity film 2018
Filmový festival Pocity Film 2018 sa uskutoční v prešovských kinách a kluboch od 9. do 14. októbra po deviatykrát. Diváci sa môžu tešiť na slovenské i zahraničné filmy, ocenené na mnohých prestížnych festivaloch. Premietať sa bude v Cinemaxe a v Kine Scala, kde vybrané filmy uvedú atraktívni hostia.
viac
30.01.2019
V Rákociho paláci objavíte krásu slovenského drahokamu
Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu obdivovať výnimočnú zbierku slovenských opálov. Medzi najvzácnejšie kúsky novej stálej expozície patrí opál drahý, ktorý je zároveň najstarším známym opálom. Jeho prvé ložiská sa našli na území východného Slovenska.
viac
03.04.2019
Krajské múzeum v Prešove predstaví kamene učencov
Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu obdivovať tajomné umenie suiseki. Táto umelecká forma prezentuje kamene nájdené v prírode, ktoré svojím tvarom pripomínajú niečo výnimočné. Výstavu sprístupnia vo štvrtok v Rákociho paláci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %