Utorok 20.08.2019
Dnes má meniny 
Anabela, Liliana
°C
02.05.2017 03:44

Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť


Ilustračná snímka: (kosickespravy.sk).


Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).


Projekt je spolufinancovaný z Nórskych grantov v rámci Programovej oblasti: Cezhraničná spolupráca. Hlavným cieľom projektu je zníženie existujúcich bariér cezhraničnej spolupráce.

Projekt realizuje spoločne 9 partnerov (päť zo Slovenska, traja z Ukrajiny a jeden z Nórska), z verejnej správy, tretieho sektora a súkromnej sféry. Hlavným partnerom (prijímateľom) projektu je Národné lesnícke centrum vo Zvolene.

Medzi hlavné výstupy projektu bude patriť vzdelávací program zameraný na využívanie lesa na turistiku a lesnú pedagogiku, zveľadenie lesoturistickej vybavenosti, zážitkové programy pre mládež. V rámci infraštruktúry sa u partnerov celkom vybuduje 15 zážitkových a oddychových objektov pre návštevníkov lesa vrátane bezbariérových objektov pre zdravotne postihnuté osoby. Počas realizácie projektu sa vytvorí súčasne cezhraničný klaster zameraný na podporu turizmu v lesoch a lesnej pedagogiky.

Mestské lesy Košice a. s. ako jeden z partnerov realizujú v rámci tohto projektu s celkovou výškou svojich oprávnených výdavkov 133 936 Eur, pri 85 % výške podielového grantu 113 846 eur a 15 % vlastnej spoluúčasti, obnovu a doplnenie rekreačnej a vzdelávacej infraštruktúry na území košického lesoparku aj s pomiestnymi bezbariérovými úpravami s cieľom sprístupniť ich širšiemu okruhu verejnosti. Predmetom obnovy sú lokality Horný Bankov - kaplnka a piknikové lúčky a lokalita Furča - promenádny chodník.

Stavebné práce sa týkali rekonštrukcie a doplnenia siete chodníkov a rekreačných plôch, zabezpečenia bezbariérového prístupu k vybraným lesoparkovým zariadeniam, ako aj osadzovania nových altánov, stolov, lavičiek, ohnísk, informačných a náučných tabúľ.

Na území košického lesoparku pribudne realizáciou projektu celkom:

- 7 veľkých altánov so stolom a lavicami, z toho 5 s bezbariérovým prístupom,

- 6 stolov s lavicami a ohniskami, 3 zostavy s lavicami a ohniskami,

- 30 samostatných lavíc,

- 2 fitnes plochy v prírode s 24 drevenými fitnes prvkami,

- 3 náučné chodníky na celkovej dĺžke 5,3 km vybavené spolu 36 informačnými a náučnými tabuľami,

- 2 sociálne zariadenia (chemické WC s bezbariérovou úpravou),

- chodníky a spevnené plochy pre bezbariérový prístup,

 

Z uvedenej celkovej vybavenosti budú v areáli Lesopark Furča - promenádny chodník k dispozícii:

- 3 veľké altány so stolom a lavicami, z toho 2 s bezbariérovým prístupom,

- 2 zostavy s lavicami a ohniskami,

- 20 samostatných lavíc,

- 1 fitnes plocha v prírode s 12 drevenými fitnes prvkami,

- náučný chodník na celkovej dĺžke 3,1 km vybavený spolu 15 náučnými tabuľami na tému prírodných zaujímavostí územia, zásad lesného hospodárenia a ochrany prírody,

- 1 sociálne zariadenia (chemické WC s bezbariérovou úpravou),

- 4 spevnené plochy pre bezbariérový prístup,

Výstupy projektu budú významným prínosom ku skvalitneniu rekreačného využívania košického lesoparku.

 

Autor: (Mestské lesy Košice)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.07.2016
V rámci cezhraničného projektu s Ukrajinou obnovia lesopark
Projekt Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC) prinesie Košičanom vynovený lesopark. Slovensko-ukrajinský projekt zastrešuje Národné lesnícke centrum vo Zvolene. Mestské lesy Košice sú jedným z partnerov.
viac
25.10.2016
Biskupstvo chce otvoriť objekt služieb pre turistov tesne pred Vianocami
Nový objekt služieb pre turistov na Nitrianskom hrade by mal byť otvorený tesne pred tohtoročnými Vianocami. Podľa hovorcu Biskupstva Nitra Miroslava Lyka je objekt skolaudovaný, stále však chýba časť gastro technológie. Práve to je dôvodom, prečo sa otvorenie objektu služieb posunulo o pol roka.
viac
10.02.2017
Košice vyčlenili viac financií na rozvoj kultúry
V grantovej výzve na podporu rozvoja kultúry pre rok 2017 pripravilo mesto Košice vyššiu čiastku ako po minulé roky – celkovo 250 000 eur.
viac
15.09.2018
Dunajská Streda investuje do Cultacrossu spolu s Győrom
Samospráva mesta Dunajskej Stredy investuje takmer 500.000 eur do spoločného rozvoja turistiky v Dunajskej Strede a Győri v rámci cezhraničného projektu Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Arrabona a jeho programu s názvom Cultacross. Momentálne sa realizuje verejné obstarávanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.34 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.91 %