Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
22.09.2021 10:40

Zelené Slovensko na Expo Dubaj 2020


Ilustračná snímka, zdroj: Dubaj.sk


Prvý týždeň svetovej konferencie v Slovenskom pavilóne EXPO DUBAI 2020 v Spojených arabských emirátoch bude patriť Ministerstvu životného prostredia SR.


Pripravený program je zameraný na environmentálne témy ako znečisťovanie oceánov, obnoviteľné zdroje energie či nakladanie s odpadom. Slovensko budú prezentovať aj významné slovenské spoločnosti, ktoré predstavia svoje inovatívne riešenia.

Nosnými témami Expo Dubaj sú tri tematické oblasti: Udržateľnosť, Mobilita a Príležitosť. Slovenský pavilón sa nachádza v srdci tematickej zóny „Mobilita“ a hlavnou témou slovenskej expozície bude „Pohyb budúcnosti: Vodík, Letectvo a Vesmír.” MŽP prevzalo gesciu nad dvomi tematickými týždňami a to Klíma a biodiverzita od 3. do 9. októbra a Voda od 20. do 26. marca 2022. Slávnostné otvorenie tematického týždňa Klíma a biodiverzita prebehne v Slovenskom pavilóne už tretieho októbra za účasti ministra životného prostredia Jána Budaja.

Na svetovej výstave EXPO 2020 v Dubaji sa zúčastní celkovo 193 krajín. Slovensko svoju príležitosť využíva na vlastnú propagáciu a hlavne prezentáciu ako krajiny, ktorá je moderná a svojim technologickým vývojom môže pomôcť svetovému boju s klimatickou krízou a čisté životné prostredie. „Slovensko je moderná krajina, ktorá má skvelé startupy a vynaliezavých mladých ľudí, ktorí môžu pomôcť v boji za lepšiu budúcnosť“ zdôraznil štátny tajomník Michal Kiča.

Slovenská národná expozícia je postavená na ploche s výmerou vyše 2 100 m2 na troch podlažiach. Areál výstaviska Expo v Dubaji sa nachádza na ploche viac ako 438 hektárov, čo predstavuje rozlohu takmer 900 futbalových ihrísk. Návštevníci z celého sveta, ktorých počet organizátori odhadujú na 25 miliónov, si v slovenskom pavilóne budú môcť pozrieť aj 3D model unikátneho projektu čistenia oceánov Ôsmy kontinent autorky Lenky Petrákovej.

Minister Ján Budaj otvorí uznávanú High Level Discussion na tému Európska zelená dohoda, ktorá sa zoberá výskumom a inováciami ako nástrojom pre klimatickú neutralitu. MŽP podporuje spoločný európsky cieľ dosiahnuť udržateľné a neutrálne hospodárstvo do roku 2050. Základnou myšlienkou dohody je zabezpečiť ochranu lesov, ovzdušia a vodných zdrojov. „Dosiahnutie takéhoto cieľa si vyžaduje transformáciu európskej spoločnosti a hospodárstva, ktorá bude musieť byť nákladovo efektívna, spravodlivá a sociálne vyvážená“ hovorí Michal Kiča.

Dôležitosť riešenia klimatickej situácie podčiarkuje účasť významných hostí, ktoré sa zamerajú na témy celosvetového problému produkcie odpadu, znečistenia morí a obnoviteľných zdrojov energie. MŽP podnecuje diskusie, ktoré vyzývajú k priamemu riešeniu súčasných ekologických otázok a víta, že sa do riešenia aj prostredníctvom svetovej konferencie Expo Dubaj 2020 zapája celý svet.

V Slovenskom pavilóne sú pripravené aj odborné workshopy. Je to výnimočná príležitosť aj pre slovenskú podnikateľskú misiu podeliť sa o svoje bohaté skúsenosti s tvorbou a integráciou inovatívnych technológií v podnikateľskom a priemyselnom segmente. Zároveň ide o platformu, ktorá umožňuje získať neoceniteľné poznatky z prvej ruky medzinárodných partnerov a hľadať nové príležitosti pri raste podnikania, ktorému nie je klimatická situácia ľahostajná a pôsobí ako inšpiratívni príklad - zo Slovenska pre celý svet.

Expo Dubaj 2020 sa bude konať v dňoch 1. októbra 2021 – 31. marca 2022.

Viac informácií TU.

Autor: Zdroj: ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.11.2020
Pozvánka na školenie „Zelené verejné obstarávanie“
Úrad pre verejné obstarávanie pozýva verejných obstarávateľov / obstarávateľov na školenie Zelené verejné obstarávanie - papier, počítače a vozidlá, ktoré sa uskutoční on-line 27.11.2020 o 9:00 hod.
viac
03.12.2020
Predseda ZMOS v Kontaktoch SRo o eurofondoch
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger bol v utorok 1. decembra 2020 hosťom živého vysielania relácie Kontakty, ktorú Slovenský rozhlas vysiela na svojom prvom okruhu. Témou relácie bola problematika eurofondov.
viac
26.01.2021
Verejnosť môže prihlásiť ekologické projekty do 21. februára
Zelené, ekologické projekty, ktoré sa realizovali v minulom roku, bude môcť verejnosť nominovať na ocenenie Atlas. Urobiť tak môže do 21. februára v rámci šiestich kategórií.
viac
06.08.2021
Slovensko na svetovej výstave EXPO 2020 v Dubaji
Najmodernejšie vodíkové technológie, mobilita, ale aj prírodné bohatstvo, kultúrne pamiatky, kúpeľníctvo a cestovný ruch – aj týmto sa Slovensko plánuje prezentovať na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji ako moderná, progresívna krajina, ktorá má zahraničiu čo ponúknuť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %