Streda 01.01.2025
Dnes má meniny 
Deň vzniku SR
°C
11.07.2019 02:05

Zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania je podľa OZPŠaV celkom dobrý krok


Pavel Ondek, snímka (tsr)


Zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania je podľa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku celkom dobrý krok. Ako pre TASR uviedol predseda školských odborárov Pavel Ondek, všetko však bude závisieť od finančnej náročnosti, ktorá bude na pleciach miest a obcí.


"Aj štát by sa mal postarať o to, aby to bolo finančne zabezpečené, personálne aj priestorovo," zdôraznil šéf školských odborárov. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala novelu školského zákona, ktorá zavádza povinnú škôlku pre päťročné deti. ZMOS tvrdí, že novela porušuje Ústavu SR a spôsobuje technické problémy.       

Rezort školstva pre TASR uviedol, že od zavedenia povinného predprimárneho vzdelávania pre päťročné deti očakáva zlepšenie výsledkov v národných testovaniach. "Analýzy pri testovaniach dokazujú, že žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia dosahujú dlhodobo podpriemerné výsledky. Veríme, že práve deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia bude veľmi prospešné zavedenie povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole, a to tak z dôvodu ich prirodzenejšej socializácie, postupného odstraňovania deficitov v ovládaní kultúrnych a spoločenských konvencií, pri rozvíjaní zručností potrebných na zvládnutie samostatnosti pri obliekaní či stravovaní," priblížilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Najväčším prínosom pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia bude podľa rezortu školstva povinná účasť na predprimárnom vzdelávaní pri rozvíjaní ich komunikačných kompetencií.       

Schválenie zákona o výchove a vzdelávaní, ktorý zavádza povinné predprimárne vzdelávanie detí pre päťročné deti, považuje splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) za obrovský úspech. "Zákon predstavuje iba základy, na ktorých treba ďalej stavať a pokračovať. Zákon je iba základná konštrukcia, ktorú musíme dotvoriť vo forme podporných opatrení. Musíme dobudovať škôlky, prijať nových učiteľov a asistentov a gradovať úsilie pri práci s rodinami. Týmito krokmi dokážeme postupne rozšíriť povinnú predškolskú výchovu vekovo smerom nadol, tak ako to majú v okolitých krajinách," poznamenal Ravasz.       

Ondek vidí možný problém aj v nedostatočných kapacitách materských škôl. Podotkol, že tento problém je aj v súčasnosti, najmä vo veľkých mestách.       

Novela zákona o výchove a vzdelávaní by mala nadobudnúť účinnosť v januári 2021 a vytvorí povinnosť pre každé dieťa absolvovať predškolskú výchovu. Poslanci Národnej rady SR novelu školského zákona schválili vo štvrtok 27. júna. Novela okrem iného tiež zakazuje politickú činnosť v školách a zavádza povinnosť odpisov z registra trestov pre všetkých pedagógov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.07.2019
ÚMS: Povinná predškolská výchova je v poriadku, nie však spôsob jej zavádzania
Únia miest Slovenska (ÚMS) súhlasí so zavedením povinného predprimárneho vzdelávania, problém však vidí v tom, ako štát prenáša dôsledky tohto rozhodnutia na mestá a obce. Pre TASR to uviedol výkonný viceprezident ÚMS Miroslav Kollár.
viac
11.01.2020
ZMOS rokuje v oblasti doručenia podania na ÚS v súvislosti s povinnými škôlkami
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstúpilo do konkrétnych rokovaní v oblasti doručenia podania na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s povinným zavedením predprimárneho vzdelávania pre všetky päťročné deti.
viac
20.05.2021
Na nové miesta v materských školách vyčlení rezort päť miliónov eur
Sumou päť miliónov eur chce Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR pomôcť samosprávam so zabezpečením miest v materských školách pre päťročné deti, ktoré v septembri nastupujú do škôlok. Informoval o tom odbor komunikácie ministerstva.
viac
14.02.2022
Umiestnenie päťročných detí v rámci povinnej škôlky je vyše 96 percent
Umiestnenie päťročných detí v rámci povinného predprimárneho vzdelávania je na úrovni vyše 96 percent. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.33 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %