Piatok 27.12.2024
Dnes má meniny 
Filoména
°C
22.02.2020 10:35

V starom hangári v Dúbravke má vzniknúť letecké múzeum


Dúbravský starý hangár. Snímka zdroj: (gonzoaviation.com).


Letecké múzeum má vzniknúť v bratislavskej mestskej časti Dúbravka, v starom hangári, oficiálne nazvanom skladová hala – Dúbravčice.


Zriadiť ho plánuje Aviatický klub Otta Smika, ktorému poslanci mestskej časti na februárovom zasadnutí schválili prenájom chátrajúceho objektu na desať rokov za jedno euro ročne. Nájomca sa zaväzuje hangár zrekonštruovať a počíta s investíciou 120 000 eur.

„Bratislava v súčasnosti nemá letecké múzeum. Zrekonštruovaním hangára by podľa Aviatického klubu mala v Dúbravke pribudnúť atrakcia pre verejnosť. Hovorí tiež o ďalších aktivitách pre deti a mládež, o kultúrno-spoločenskom priestore. Rekonštrukciu chcú financovať najmä z dotácií a fondov,” informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová.       

Klub plánuje koncipovať múzeum interaktívne, aby sa návštevník cítil súčasťou expozície. Priestor má byť aj interaktívnou učebňou pre rozšírené hodiny dejepisu, histórie, fyziky, respektíve technických prác. O exponáty klub vraj nemá núdzu, pripravený má vrtuľník s náporovými motormi, doma vyrobené vrtuľníky či repliku historického lietadla s unikátnym systémom riadenia. Časť expozície plánuje klub venovať histórii športového, vojenského a civilného lietania na území západného Slovenska s odkazom na významné osobnosti dejín a ich osudy. Treťou časťou expozície má byť trvalá výstava umeleckých diel s tematikou leteckou, vojenskou a dopravnou vo všeobecnosti. Hangár dostala do daru Dúbravka ešte počas vedenia bývalého dúbravského starostu Jána Sandtnera. Nemal však využitie a chátral.

Bratislavský viceprimátor Juraj Káčer tvrdí, že hodnota hangáru je v súčasnosti nulová a mestská časť roky nevie, čo s ním. Aby sa hangár mohol využívať, potrebuje nemalú rekonštrukciu. „Letectvo tu má svoju históriu,” podporil zámer miestny poslanec Juraj Štekláč s tým, že nejde o komerčnú aktivitu.

V Dúbravke vládol pred rokmi čulý letecký ruch. Devínska Kobyla a Lamačská brána so svojimi silnými veternými prúdmi vytvárali výborné podmienky pre bezmotorové športové lietanie. Definitívny zákaz lietania v Dúbravke prišiel po roku 1984, keď občan na vetroni emigroval do Rakúska.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.05.2017
Modernizáciu Karloveskej radiály chcú urobiť rýchlo a kvalitne
Modernizáciu Karloveskej radiály chce hlavné mesto urobiť čo najrýchlejšie, zároveň však spôsobom, ktorý bude minimalizovať riziko reklamácií a vynútených opráv chvatne a nekvalitne vykonanej práce. Vo vysielaní relácie spravodajskej televízie Tablet.TV to uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
viac
15.12.2018
Na bratislavskej výstave sú storočné premeny maďarskej menšiny na Slovensku
Každodenný život maďarskej menšiny v Československu dokumentuje výstava 100 rokov v obrazoch. Je v bratislavskom Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku, kde potrvá do 31. januára 2019.
viac
16.02.2021
Dúbravka predstavuje návrh urbanistického riešenia zóny Pod záhradami
Obyvatelia bratislavskej Dúbravky sa do 31. marca môžu nielen elektronicky sčítať, ale tiež participovať na verejnom prerokovaní návrhu urbanistickej štúdie zóny Pod záhradami.
viac
26.07.2024
Múzeum židovskej kultúry otvorilo výstavu Od hlavy po päty odetí v zákone
Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry (SNM - MŽK) otvorilo vo štvrtok vo svojich priestoroch v Zsigrayovej kúrii v Bratislave ďalšiu monotematickú výstavu s názvom Od hlavy po päty odetí v zákone.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %