Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
11.09.2021 03:55

V Múzeu slovenskej dediny predstavia živú i neživú prírodu


Ilustračnýá plagát, zdroj:Turiec Online


Naučiť sa pestovať rôzne rastliny, rozoznávať vodný hmyz či spoznať krásu Národného parku Malá Fatra môžu v nedeľu (12. 9.) návštevníci podujatia Človek a príroda v Múzeu slovenskej dediny v Martine.


Neživú prírodu bude zastupovať ryžovanie zlata a ukážky zlatiniek a iných minerálov vyryžovaných v slovenských potokoch a riekach. "Sukulenty, kaktusy a exotické orchidey predstavia súkromní pestovatelia a návštevníkom zároveň dajú cenné rady pri pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín pripraví výstavu mäsožravých rastlín, spojenú s predajom a pestovateľskou poradňou," informovala TASR kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) v Martine Milena Kiripolská..       

Živú prírodu priblíži aj poradenstvo pri využití bylín. "Liečivé si budú môcť návštevníci kúpiť v bylinných zmesiach. Negatívne vplyvy rozširovania rastlín budú prezentované prostredníctvom poznávania inváznych rastlín," doplnila kultúrno-propagačná manažérka SNM.       

Výstavka Potvory z našich potokov predstaví bezstavovce žijúce v tečúcich vodách. "Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živú vodnú 'potvorku' a prizrieť sa jej bližšie pod mikroskopom. Nemenej zaujímavé bude aj oboznámenie sa s osobitosťami zo života hmyzu. Pracovníci Správy Národného parku Malá Fatra pripravia pre návštevníkov rôzne aktivity a ekohry. Okrem iného priblížia chránené územia Slovenska či naučia, ako spoznávať dreviny podľa kôry a listov," dodala Kiripolská s tým, že o 13.30 h sa v kostole z Rudna budú konať evanjelické a. v. služby Božie.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.02.2019
Folkloristi z Prečína pochovali basu v Múzeu slovenskej dediny
Fašiangovú atmosféru predstavilo v nedeľu prvé tohtoročné podujatie v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine pod názvom Už sa fašiang kráti.
viac
10.06.2020
V múzeu slovenskej dediny predstavia tradičnú remeselnú výrobu
Tradičnú remeselnú výrobu a šikovnosť predkov predvedú v nedeľu 14. júna remeselníci na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
viac
18.08.2020
Žatevné zvyky predstavia v Múzeu slovenskej dediny na podujatí Dožinky
Zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine, ukážky poľnohospodárskych prác a dožinkové slávnosti predstavia v nedeľu (23. 8.) na podujatí Dožinky v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine.
viac
25.09.2020
Jubilejný Michalský jarmok ponúkne tradičné radovánky
Jarmočnú atmosféru môžu zažiť návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine na tridsiatom ročníku Michalského jarmoku, ktorý sa uskutoční v nedeľu 27. septembra. Informovala o tom kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %