Ilustračný výrez plagátu
Aktuálny, už 19. ročník Bačovských dní, prináša zaujímavý program. Na medzinárodnom festivale valaskej kultúry sa predstaví viac ako 500 účinkujúcich.
Okrem scénických podôb tradičnej valaskej kultúry Slovenska, Poľska i Českej republiky návštevníci vzhliadnu výstavu tradičného textilu i drevorezby, zúčastnia sa súťaží v práskaní bičom, o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka, o najkrajšie jahňa a poprechádzajú sa tradičným jarmokom s množstvom remeselníkov.
Areál amfiteátra i základnej školy v Malatinej sa naplní v programoch divákmi 9. a 10. júla. Program začne v sobotu o 16.30 v základnej škole sprístupnením dvoch výstav. Druhá, pod názvom Drevo rozpráva, bude spomienkou na zosnulého rezbára a riaditeľa miestnej základnej školy Alfréda Patscha. Svojimi prácami sa predstaví aj jeho brat Alfréd. O 17,15 je v amfiteátri na Skalke najmä pre deti pripravené tradičné bábkové divadlo Juraja Hamara a program malatinských spevákov, tanečníkov a muzikantov z detského folklórneho súboru Skalka a folklórnej skupiny Grúň. Ako hostia sa predstavia speváci z Liptovských Sliačov či detský folklórny súbor z Vlčnova na Morave. Sobotný program vyvrcholí o 18.30 temperamentným tancom a hudbou Folklórnej skupiny Goral zo Suchej Hory.
Nedeľný program ponúka od 10. hod. jarmok ľudových remesiel, od 11. hod. v základnej škole súťaž o najchutnejšie výrobky z ovčieho mlieka a ich ochutnávku spojenú s predajom. Pri amfiteátri budú od 12. hod. hodiny súťažiť odvážlivci v práskaní bičom a pod názvom Miss jahňa je pripravená i divácka súťaž o najkrajšie jahňa. V kolibe v areáli amfiteátra bude nainštalovaná výstava bačovského riadu a pri kolibe ukážky dojenia a strihania oviec. Súčasťou programu bude prezentácia podôb spracovania textilu a tvorivé dielna pod názvom Deň textilu. V rámci tejto aktivity si deti na piatich kreatívnych stanovištiach vytvoria vlastnú hračku. Festivalové dianie vyvrcholí o 13.00 v amfiteátri. V galaprograme ožijú čriepky goralskej hudobnej a tanečnej kultúry v podaní speváckych a folklórnych skupín z Oravy a Liptova a folklórnych súborov z Bratislavy, Poľska a Českej republiky.
Dvojdňový festival tradičných i súčasných podôb a prejavov pastierskej má za cieľ vyhľadávať, účelneprezentovať a propagovať tradičné kultúrne atribúty najmä podhorských oblastí Slovenska, Poľska a Českej republiky sdôrazom na nehmotné i hmotné prejavy pastierskej kultúry a jej podôb. Festival pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obec Malatiná, na príprave a realizácii festivalu sa podieľa Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku i ďalší partneri. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.