Utorok 21.01.2020
Dnes má meniny 
Vincent
°C
31.05.2019 01:45

Tribečské múzeum približuje problematiku národných parkov i CHKO


Pozvánka na podujatie


Tribečské múzeum v Topoľčanoch približuje problematiku veľkoplošných chránených území - národných parkov Slovenska, chránenej krajinnej oblasti okresu Topoľčany a maloplošných chránených území okresu Topoľčany. Podujatie je určené pre deti materských a žiakov základných škôl.


„Naším cieľom je podporovať činnosti vedúce k environmentálnemu a ekologickému správaniu sa žiakov, k ochrane prírody a životného prostredia, pochopeniu významu diverzity a postavenia človeka v prírode, formovaniu zodpovedného správania sa voči prírode a  rozvoj kreativity a výtvarného cítenia,“ uviedol Ľubomír Opáth z Tribečského múzea. Prezentačné podujatie s tvorivou dielňou Človek a príroda bude sprístupnené v priestoroch múzea do 30. augusta.

Teoretická časť poskytuje informácie o významných prvkoch charakteristických pre dané územia a poukazuje na druhovú rozmanitosť fauny a flóry. Návštevníci sa dozvedia, kedy a kde bol vyhlásený prvý národný park na svete a na Slovensku, prečo 24. mája oslavujeme Európsky deň prírodných a národných parkov.

Tvorivá časť je príležitosťou využiť vlastné možnosti a schopnosti detí, žiakov pri modelovaní rastlín, živočíchov, nerastov, výrobe ozdobných predmetov, ako sú magnetky a medailóniky. Využíva sa papier, hrnčiarska hlina, prírodný materiál. Pre starších sú pripravené aj vedomostné testy a kvízy, pre najmenších omaľovánky.       

Súčasťou podujatia je výstava 127 výtvarných prác zo súťaže Príroda očami detí – výtvarné stvárnenie živej a neživej prírody. Súťaž mala okresný charakter a bola vyhlásená pre deti materských škôl (MŠ), žiakov I. stupňa základných škôl (ZŠ) a žiakov špeciálnych základných škôl v okrese Topoľčany. V kategórii materské školy boli ocenené práce z MŠ Tribečská a MŠ Ľ. Fullu Topoľčany. V kategórii I. stupeň základných škôl získali ocenenia práce detí zo ZŠ Ludanice a ZŠ Tribečská Topoľčany. V kategórii špeciálne školy boli ocenené práce zo Spojenej školy Pod kalváriou Topoľčany a Spojenej školy internátnej na Tovarníckej ulici v Topoľčanoch.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.11.2016
Tribečské múzeum predstavuje život v lesných a vodných biotopoch
Takmer 100 kusov preparátov plazov, obojživelníkov, rýb, vtákov a cicavcov obývajúcich prevažne lesné a vodné biotopy predstavuje Tribečské múzeum v Topoľčanoch.
viac
13.11.2017
Pieninský národný park oslavuje 50. výročie svojho vzniku
Minister životného prostredia László Sólymos odovzdal ocenia osobnostiam a inštitúciám spolupracujúcim s Pieninským národným parkom za ich dlhoročnú starostlivosť, pomoc a priazeň.
viac
22.10.2018
Zatiaľ nevieme zabrániť zničeniu biotopov v treťom stupni ochrany
Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) nevedela po kalamitách v rokoch 2004 a 2014 zabrániť poškodeniu niektorých biotopov chránených druhov v treťom stupni ochrany.
viac
29.11.2019
Múzeum pripravilo prednášky i tvorivé dielne pre klientov ZSS
Výstavou predmetov zhotovených klientmi zariadenia sociálnych služieb (ZSS) počas tvorivých dielní ukončilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch projekt Dvere múzea dokorán II., ktorý realizovalo v spolupráci so ZSS V kaštieli Horné Obdokovce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.40 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %